تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۱۰ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۰۰۰۰
در پی ممنوعیت واردات کالاهای آمریکایی از سوی ایران
نمی‌توان رقم دقیقی برای حجم مبادلات تجاری ایران و آمریکا اعلام کرد، زیرا مجموع گزارش ها درباره میزان مبادله تجاری ایران و امریکا گاه ضد و نقیض بیان می شود. با این حال، بر پایه آخرین گزارش گمرک، حجم واردات از ایالات‌متحده آمریکا در شش‌ماهه نخست سال‌جاری نیز هشت‌هزارو ٢٤٢ تن به ارزش ٦٥میلیون‌‌و ٢٤٤‌هزارو ٩٩٨ دلار بوده است.
صادرات فرش ایرانی به آمریکا منتفی شد
به گزارش اکو تیتر: سیستم ثبت سفارش  واردات کالاهای مصرفی از آمریکا در حالی از سوی وزارت صنعت قفل شد که چندی پیش، رهبر انقلاب در نامه‌ای پیرامون موضوع برجام به رئیس‌جمهور بر جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی از آمریکا تأکید کردند که به دنبال آن رئیس‌جمهور برای پیگیری موضوع، همه وزارتخانه‌ها را موظف به انجام این کار کرد.

در همین چارچوب، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به الزامات برجام، مبنی بر عدم‌ مصرف کالاهای خارجی به‌ خصوص کالاهای مصرفی آمریکایی، راهبردهای این وزارتخانه را بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری دانست و گفت: جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی آمریکایی را در بخشنامه‌ای اجرایی می‌کنیم.

در حال حاضر نمی‌توان رقم دقیقی برای حجم مبادلات تجاری ایران و آمریکا اعلام کرد، زیرا مجموع گزارش ها درباره میزان مبادله تجاری ایران و امریکا گاه ضد و نقیض بیان می شود. با این حال، بر پایه آخرین گزارش گمرک، حجم واردات از ایالات‌متحده آمریکا در شش‌ماهه نخست سال‌جاری نیز هشت‌هزارو ٢٤٢ تن به ارزش ٦٥میلیون‌‌و ٢٤٤‌هزارو ٩٩٨ دلار بوده است.

در این میان به رغم واردات اندک کالا از آمریکا فعالان بخش خصوصی اجرای ناگهانی این قانون را موجب بروز تبعات منفی به اقتصاد کشور می دانند.

اقتصاد ایران متضرر می شود

در همین رابطه رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با اکو تیتر، با بیان این که اجرای قانون ممنوعیت واردات کالا از آمریکا تبعات منفی را به اقتصاد ایران تحمیل می کند گفت:  پس از لغو تحریم ها و دوستی ایران با جهان غرب این اقدام به دلیل تاثیر روانی منفی بر روی سایر کشورها امار تجارت ایران را در سطح منطقه و جهان کاهش خواهد داد.

مهدی پور قاضی، با بیان این که ایران سالیان سال در انزوای تحریم بوده است ادامه داد: قفل شدن سیستم ثبت سفارش واردات کالا از آمریکا به ایران بیش از آن که اقتصاد آن کشور را تحت تاثیر قرار بدهد روی روابط ایران با سایر کشورها تاثیر منفی خواهد گذاشت.

برخورد شتابزده وزارت صنعت دردسر ساز می شود
از سوی دیگر رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز در گفت و گو با اکو تیتر، با بیان این که اجرای این قانون موجب ممنوعیت صادرات کالاهای ایرانی به آمریکا خواهد شد و گفت: در یکی از بندهای برجام مربوط به صادرات فرش ایرانی که مهم ترین محصول صادراتی کشور است اشاره شده بود که با قفل شدن سیستم ثبت سفارش واردات کالا به آمریکا صادرات فرش ایرانی به این کشور منتفی خواهد شد.

محمد لاهوتی، با بیان این که وزارت صنعت بعد از صحبت های اخیر مقام معظم رهبری در خصوص ممنوعیت کالاهای مصرفی از آمریکا نسبت به ممنوعیت واردات کالا از این کشور به ایران اقدام کرده است ادامه داد: برداشت وزارت صنعت از صحبت های اخیر مقام معظم رهبری احساسی بود و در اقدامی ناگهانی روند کل کاالاهای وارداتی را که شامل داروهای اساسی از جمله دارو و تجهیزات پزشکی بود ممنوع کرد.

رئیس کنفدراسیون صادرات،  میزان کالاهای وارداتی از آمریکا به ایران را بسیار ناچیز اعلام کرد و افزود: بسیاری از کالاهایی که در دوران تحریم از سوی آمریکا وارد ایران می شد شامل کالاهای ضروری از جمله دارو بود که در زمره تحریم قرار نمی گرفت.

رئیس کنفدراسیون صادرات  با انتقاد از برخورد شتابزده وزارت صنعت در این خصوص گفت: بهتر بود وزارت صنعت قدری با تامل در خصوص صحبت های اخیر مقام معظم رهبری رفتار می کرد.

گفتنی است: پیش از انقلاب 1979، ایران و آمریکا روابط نزدیکی بر پایه تجارت انرژی و اولویت های امنیتی مشترک دوره جنگ سرد داشتند. تجارت دوجانبه آنها در سال 1978 به اوج رسید؛ زمانیکه صادرات آمریکا به ایران سه میلیارد و 700 میلیون دلار و واردات از این کشور دو میلیارد و 900 میلیون دلار بود.

در آستانه انقلاب اسلامی، آمریکا و آلمان غربی بزرگترین شرکای تجاری ایران بودند. نزدیک به 50 هزار آمریکایی در ایران کار و زندگی می کردند. در عوض کالاهای آمریکایی- به خصوص تسلیحات، تجهیزات صنعتی، تکنولوژی و کالاهای کشاورزی و مصرفی- حدود 16 درصد واردات ایران را تشکیل می داد. ایران در دهه 1970 حدود 50 تا 75 درصد برنج، گندم و غلات وارداتی خود را از آمریکا تامین می کرد.

تجارت ایران-آمریکا پس از انقلاب 1979 و به خصوص پس از آنکه گروگان های آمریکایی برای 444 روز در سفارت آمریکا در تهران نگه داشته شدند، سقوط کرد. دولت کارتر اواخر سال 1979 واردات نفت از ایران را تعلیق کرد و در سال 1980 به روابط دیپلماتیک با ایران پایان داد. اما روابط تجاری ایران-آمریکا در سال 1981 و پس از آزاد شدن گروگان ها از سرگرفته شد. صادرات آمریکا در سال 1981 در مجموع 300 میلیون دلار بود که این رقم اختلاف قابل توجهی با سه میلیارد و 700 میلیون دلار سال 1978 داشت.

شرکت های انرژی آمریکایی تا نیمه سال 1990 میلادی و پیش از گسترش تحریم ها، از طریق شرکت های تابعه به خرید نفت ایران- به ارزش سالانه سه میلیارد و 500 میلیون دلار- ادامه دادند.
طی سال های گذشته واشنگتن با سه بهانه، موجی از تحریم ها را علیه ایران تصویب کرد: حمایت از تروریسم، عدم همکاری با سازمان ملل در مورد برنامه هسته ای و نقض حقوق بشر.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم