تاریخ انتشار: ۱۴:۰۱ - ۱۱ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۰۰۷۹
مرتضی افقه:
مرتضی افقه کارشناس مسائل افتصادی در گفت و گو با اکو تیتر با بیان این که حمایت از سیاست هایی نظیر تبعیت از بخش خصوصی و بازار آزاد متاثر از کج فکری هایی دانست که در سال های قبل از جنگ ایجاد شد و در این زمینه عنوان کرد: هم اکنون شرایط جامعه و اقتصاد به گونه ای است که نمی توان قیمت ها را براساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین کرد.
اقتصاد بازار مغلوب اقتصاد آزاد می شود ؟!به گزارش اکو تیتر: در حال حاضر یكی از برنامه های اصلی دولت یازدهم و دوازدهم سیاست تعدیل، سیاست آزادسازی قیمت ها است.  مهمترین دلیلی كه برای اجرای سیاست كنترل قیمت ها عمدتا مطرح می شود كاركرد آن در مهار تورم و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه است.

 وقتی تورم بالا می رود خصوصا با توجه به اینكه در كلیه سال های بعد از انقلاب تا كنون نرخ تورم دو رقمی بوده فشارهای اجتماعی به سیاست گذاران و مسئولین اقتصادی بمنظور ارائه راه حلی برای مقابله با آن منتقل می گردد. در این مواقع رایج ترین تعبیری كه از سوی عموم سیاست مداران شنیده می شود آنست كه اقتصاد یا قیمت ها به حال خود رها شده و كسی از مسئولین كنترلی بر وضعیت اقتصادی ندارد.

ایران شرایط اجرای اقتصاد در بازار ازاد را ندارد

در همین رابطه مرتضی افقه کارشناس مسائل افتصادی در گفت و گو با اکو تیتر با بیان این که حمایت از سیاست هایی نظیر تبعیت از بخش خصوصی و بازار آزاد متاثر از کج فکری هایی دانست که در سال های قبل از جنگ ایجاد شد و در این زمینه عنوان کرد: هم اکنون شرایط جامعه و اقتصاد به گونه ای است که نمی توان قیمت ها را براساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین کرد.

این کارشناس اقتصادی یاد آور شد: هم اکنون به رغم اینکه طبقه متوسط کشورهای سرمایه داری مانند ایران ضعیف نیست اما دولت با حمایت یارانه ای از اقشار متوسط از ریزش افراد به زیر خط فقر پیشگیری می کند.

از سوی دیگر حجت‌الله عبدالملکی، کارشناس اقتصادی نیز در گفت‌ وگو با اکو تیتر با بیان این که در اقتصاد اسلامی آمده است تجارت باید به گونه‌ای باشد که نه حق تولیدکننده ضایع شود و نه اجحافی در حق مصرف‌کننده صورت گیرد ادامه داد: در صورتی که شرکت راه‌آهن اعلام می‌کند که زیان‌ده است باید مستندات خود را به سازمان‌های حمایتی ارائه دهد و آنها هم مجوز افزایش قیمت را صادر کنند.

عبدالملکی با بیان این که این نظریه‌ها همان افراطی‌گری الگوی اقتصادی غربی بوده و با اقتصاد اسلامی کشور در منافات است ادامه داد: لیبرالیسم اقتصادی تولیدکننده را آزاد می‌گذارد و به جای ایجاد فضای رقابتی یک فضای انحصاری به‌وجود می‌‌آورد؛ همان‌طور که یک‌سوم تولیدات کل جهان در اختیار تنها یکصد برند است.

تنها راهکار نجات اقتصاد آزادسازی قیمت هاست

در این میان برخی کارشناسان با حمایت از صحبت های اخیر عنوان می کنند یکی از مزایای برون رفت از اقتصاد دستوری؛‌ افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های مختلف است چرا که در حال حاضر انگیزه ای برای حضور بخش خصوصی در پروژه ها وجود ندارد و نرخ های دولتی در شرایط عدم پرداخت یارانه ها به صنعت بازگشت سرمایه را بسیار طولانی کرده است.

در این باره سعید لیلاز، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اکو تیتر با بیان این که اقتصاد ایران چاره ای جز حرکت به سمت آزادسازی قیمت ها ندارد معتقد است: ‌به هر حال اگر بخواهیم در اقتصاد ایران سرمایه گذاری کنیم،‌ هیچ منابع دیگری هم برای سرمایه گذاری وجود ندارد و این وضعیت ادامه خواهد داشت به طور قطع این اقدام باعث علاقه مندی بخش خصوصی به فعالیت در این حوزه های می شود.

لیلاز با بیان این که تنها راهکاری که می تواند اقتصاد ایران نجات دهد، آزادسازی قیمت ها است، ادامه داد:‌ این همان موضوعی است که در اصول 24 گانه ابلاغی توسط مقام معظم رهبری تحت عنوان اقتصاد مقاومتی ذکر شده است بنابراین تعجب می کنم  از سمت گیری کل نظام در برابر این موضوع با وجود صحبت های مقام معظم رهبری و در عین حال کارشناسی ترین راه برون رفت از این رکود و این شرایط آزادسازی اقتصاد است.

وی با اشاره به سیاست دولت یازدهم در این زمینه ادامه داد: هم اکنون تنها برون رفت از این شرایط است ومحصول این جهت گیری هم رقابتی شدن بازار است البته معتقدم باید به صورت پلکانی به سمت آزاد سازی بازار و اقتصاد برویم و در مرحله بعد شرکت ها را وارد بازار بین المللی کنیم.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم