سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May 2018
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۳ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۰۳۶۰
۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور
علیرغم وجود بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور حدود ۳۰ درصد از جمعیت شهری کشور در بافتهای فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی زندگی می کنند
خانه های میلیون دلاری؛ به کسری دامن زد!
به گزارش اکو تیتر: بازار مسکن کشور طی چند سال اخیر در رکودی عمیق فرو رفته و این رکود 4 ساله همچنان ادامه دارد، این‌در حالی است که مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی، یکی از دغدغه‌های مهم مردم و خصوصا جوانان است. کارشناسان بر این باورند تامین نیاز مسکن جوانان کشور نیازمند یک برنامه‌ریزی مدون برای ساخت انبوه است و نحوه تامین مالی هم در بخش ساخت و هم در بخش تقویت توان خرید متقاضیان باید بازنگری شود.

 به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بازار مسکن و برخی از خود مقامات مسئول حوزه مسکن، در حال حاضر دو مشکل مهم  «کمبود مسکن» و «توان خرید پایین متقاضیان» باعث سردرگم‌تر شدن کلاف پیچیده بازار مسکن کشورمان شده است و برای عبور از این شرایط رفع این دو مشکل باید به صورت همزمان در دستور کار قرار بگیرد.

با وجود آمار بالای خانه‌های خالی در کشور کارشناسان بر این باورند مشکل کمبود مسکن همچنان یکی از واقعیت‌های تلخ این بازار است، چرا که اولا نیاز واقعی و انباشته در بازار مسکن بیش از این آمار است و دوما، بخش مهمی از این خانه‌های خالی، واحدهای لوکسی هستند که اساسا به درد متقاضیان واقعی مسکن نمی‌خورد.

بخش مسکن کشورمان به دلیل اتخاذ سیاست‌های غلط ساخت و همچنین ورود بنگاه‌های بزرگ مالی به‌سوداگری در این بازار از تامین نیاز متقاضیان واقعی در یک دهه گذشته غافل شده و مسکن‌هایی که با سرمایه‌گذاری این نهادهای مالی ساخته شده است، عموما لوکس است و قیمت‌های سرسام‌آور آنها تنها به بالا رفتن تورم مسکن در سال‌های اخیر و عمیق‌تر شدن رکود در سال‌های پس از آن منجر شده و تاثیری در رفع نیاز واقعی در این بازار نداشته است.

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، موجودی مسکن کل کشور (بدون احتساب واحدهای مسکونی خالی) بیش از ۲۲.۸ میلیون واحد مسکونی و تعداد خانوار ۲۴.۱۹ میلیون واحد است. همچنین تراکم خانوار در واحد مسکونی حدود ۱.۰۵ است. در حالی که تعداد خانه های خالی با بیش از ۵۵ درصد رشد از ۱.۶۶ میلیون واحد در سال ۱۳۹۰ به ۲.۵۸ میلیون واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

علیرغم وجود بیش از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور حدود ۳۰ درصد از جمعیت شهری کشور در بافتهای فرسوده و سکونتگاههای غیررسمی زندگی می کنند و از دارا بودن مسکن مناسب، ایمن و بهداشتی رنج می برند. همچنین در حالی که بخشی از اقشار جامعه در مسکن های لوکس و با متراژ بالا زندگی می کنند و نیز بخش قابل توجهی از واحدهای مسکونی گران قیمت، فاقد متقاضی است، تقاضا برای مسکن کوچک و ارزان قیمت بالا بوده و اقشار کم درآمد از تامین مسکن حداقلی عاجز هستند.

این موارد گویای برخی پارادوکسها در بازوهای عرضه و تقاضای مسکن و نمونه ای از نمود ناصحیح و احتمال برداشت ناصواب از شاخصهای آماری بخش مسکن است (مشخصا تعداد خانه های خالی که تصور عدم نیاز به مسکن را در کشور دیکته می کند). تظاهر ناصحیح شاخصهای بخش مسکن می تواند سیاستگذاری را به مسیر نادرست معطوف کند و موجب هرج و مرج در نظام برنامه ریزی و نهایتا عدم احساس تعلق و آرامش در شهروندان شود.

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، می بایست سالانه حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور تولید شود و وجود خانه های خالی به معنای عدم نیاز به تولید مسکن نیست.
از سوی دیگر بررسیهای کارشناسی نشان می دهد که عامل تحرکات در بخش مسکن همواره از سوی تقاضا شروع شده و به تدریج به بخش عرضه سرایت می کند. همچنین عدم امکان نقدشوندگی واحدهای مسکونی ساخته شده ناشی از کمبود تقاضا و کاهش قدرت خرید خانوارها، یکی از دلایل مهم سکون و عدم تحرک پذیری بخش مسکن در شرایط جاری بوده است.

تمامی این موارد سبب شده که سیاستهای معطوف به توانمندسازی و تحریک تقاضا در گام اول و به تدریج در گامهای بعدی تقویت سوی عرضه، همچنان سیاست بهینه در بخش مسکن باشد و به تدریج بتواند این بخش را در مسیر تعادل قرار دهد. از طریق این سیاست، امکان حرکت در مسیر دستیابی تمامی اقشار جامعه به مسکن مناسب و ایجاد توازن در الگوی عرضه و تقاضا، بسیار محتمل است.

از دیگر موارد قابل توجه در این بخش، روند سرمایه گذاری مسکن طی سالهای اخیر است که همواره منفی بوده و پروانه های اخذ شده عمدتا معطوف به مسکن بزرگ متراژ بوده اند. این موضوع نیز در کنار وجود تقاضای بیشتر برای واحدهای کوچک متراژ، نمود دیگری از عدم تطابق الگوی عرضه و تقاضاست و صحه ای بر سیاستهای حمایت از سوی تقاضاست.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم