تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۷ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۰۷۴۶
حبیب الله بیطرف:
حجم بالای ساخت و ساز مسکن در دوره های گذشته در کشور موجب شده است که کشش بازار برای تولید مسکن روندی کاهشی داشته باشد.
بازار کششی برای تولید مسکن ندارد/ منابع مسکن به سمت بازارهای غیر مولد رفتبه گزارش اکو تیتر: بازار مسکن در حالی بیش از سه سال و اندی است که در خواب عمیق فرو رفته است که شماری از مسئولان وزارت راه و شهرسازی در روزهای پایانی سال گذشته از تغییر وضعیت مسکن در سال جاری خبر داده بودند اما در چهار ماه سپری شده از سال 96 اتفاق امیدوار کننده‌ای برای خروج این بخش از رکود مشاهده نمی‌شود و مسکن در تابستان خواب تابستانی را تجربه می‌کند.

گرچه دولت یازدهم به طور عام و وزارت راه و شهرسازی به‌ طور خاص تلاش کرده‌اند بازار مسکن را از رکود خارج کنند، اما تمام اقدامات آنها که البته تنها در افزایش وام خرید خلاصه می‌شود تا امروز نتوانسته جنب و جوشی را در این بخش به وجود آورد.

شماری از دولتی‌ها با افتخار تمام از افزایش وام مسکن به 160 میلیون تومان به  ‌عنوان یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم یاد می‌کنند، حالا آن ‌که با توجه به بی‌نتیجه بودن افزایش تسهیلات از 25 به 160 میلیون به نظر می‌رسد دولتی‌ها ارزیابی درستی از این برنامه نداشته‌اند.

در خصوص سیاست های دولت یازدهم در زمینه رونق بازار مسکن گفت و گویی را با حبیب الله بیطرف رئیس سابق سازمان نظام مهندسی انجام دادیم که از نظرتان می گذرد.

هم اکنون دولت دلیل اصلی رکود در بازار مسکن را متاثر از ساخت مسکن مهر در کشور می داند، تاثیر سیاست های ساخت مسکن مهر را در رکود بازار تا چه اندازه موثر می دانید؟
در حال حاضر دلیل اصلی ایجاد رکود در بازار مسکن و سایر بازارهای موازی نظیر این بازار سیاست های ساخت مسکن مهر در کشور نیست. رکود ایجاد شده در بازارهای اقتصادی ایران نظیر مسکن باز می گردد به رکود ایجاد شده در بخش هایی نطیر صنعت و تولید. در صورت رونق تولید شاهد رونق در سایر بازارهای کشور نظیر بازار مسکن خواهیم بود. در دولت قبل دولت در حالی منابع بانکی را صرف ساخت و ساز در بازار مسکن کشور کرد که می توانست این سرمایه گذاری ها را صرف بازارهای مولد کشور بکند. اما به دلیل عدم اجرای این سیاست در دولت قبل ما شاهد تعمیق رکود در اقتصاد کشور بودیم و منابع به سمت بازارهای غیر مولد هدایت شد.
 
سیاست های دولت فعلی را در روند ساخت و توسعه بازار مسکن در حال چگونه ارزیابی می کنید؟

در حال حاضر دولت فعلی در اجرای سیاست گذاری های اقتصادی در بازارهای اقتصادی نظیر بانک مسکن بسیار سنجیده تر از دولت قبل عمل می کند، اما در این دوره معضل سرمایه گذاری در همه بخش های اقتصاد به طور جدی مطرح است. از سوی دیگر حجم بالای ساخت و ساز مسکن در دوره های گذشته در کشور موجب شده است که کشش بازار برای تولید مسکن روندی کاهشی داشته باشد. در این شرایط اقتصادی به دلیل اعمال سیاست های اشتباه، سیاست های دولت برای اجرای طرح مسکن اجتماعی در کشور به نتیجه نرسیده است. هم اکنون آرامش نسبی در عرصه اقتصادی حاکم است و نرخ تورم به 8 درصد رسیده است، از نظر رشد و رونق اقتصادی حرکت اقتصاد کشور مثبت ولی با شیب ملایم است. از این رو در بخش ساختمان هم انتظار است که رونق بیشتری ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی یکی از سیاست های اشتباه دولت گذشته را بحث ساخت مسکن مهر عنوان کرده  است، سیاست های دولت پیشین را در روند ساخت مسکن چگونه ارزیابی می کنید؟
پروژه ساخت مسکن مهر یکی از سیاست های غلطی بود که از سوی دولت قبل در کشور اجرایی شد، چرا که مسکن سازی در حال حاضر جزو فعالیت های بخش خصوصی محسوب می شود اما دولت پیشین با محدود کردن فعالیت های این بخش در حوزه ساخت و ساز به صورت مستقیم نسبت به ساخت وساز در بازار مسکن اقدام کرد. این در حالیست که این اقدام سیاست اشتباهی بود که از سوی دولت پیشین اجرایی شد. از سوی دیگر به دلیل عدم رعایت نکات فنی در روند ساخت و ساز این طرح دارای اشکالات و نقص های جدی است. به طوری که در حال حاضر زیر بناهای مورد نیاز برای پروژه ها مسکن مهر تا کنون احداث نشده است. این در حالیست که دولت نیز باید برای تکمیل پروژه ها هزینه های ساخت را خود به طور مستقیم متقبل شود بنابراین اجرا و تکمیل ادامه پروژه ها برای دولت هزینه های زیادی دارد.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم