تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۱۹ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۰۹۵۲
اندر احوالات توتال
قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس، واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است. در حالیکه وزیر نفت و مسئولان دولتی این قرارداد را در راستای منافع ملی ارزیابی می‌کنند، عده‌ای آن را "توتالچای" و "کرسنت ۲" می‌نامند.
مخالفان دقیقا چه می خواهند؟!به گزارش اکوتیتر، قرارداد نهایی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی روز دوشنبه ۱۲ تیر میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس به امضا رسید.

این قرارداد هفت ماه پس از موافقت‌نامه اولیه فاز ۱۱ پارس جنوبی در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ بسته شد. این در حالی است که این قرارداد نفتی واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است. در حالیکه وزیر نفت و مسئولان دولتی این قرارداد را در راستای منافع ملی ارزیابی می‌کنند، عده‌ای آن را "توتالچای" و "کرسنت ۲" می‌نامند.

در این قرارداد نفتی، سهم شرکت توتال ۵۰،۱ درصد، شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین ۳۰ درصد و پتروپارس ایران ۱۹،۹ درصد است که  پس از امضای  این قرارداد نرخ سهام شرکت توتال ۱،۸ درصد افزایش یافت.

بر اساس این گزارش بعد از امضای قرارداد ، واکنش‌ها و انتقادات فراوان و گاها عجیبی به آن شده است که در پی آنها هر روز شاهد خبری جدید از پاسخهای مقامات وزارت نفت هستیم.

مخالفان با بهانه اینکه سهم توتال از ایران بسیار بیشتر است مشغول تضعیف دولت و زیر سوال بردن این قرارداد هستند. زنگنه در جایی گفته است: بعضی‌ها گفته‌اند ۵۰ درصد و بعضی‌ها گفته‌اند ۷۰ درصد کل درآمد میدان نفتی‌مان را به خارجی می‌دهیم، این حرف غلط است.

زنگنه ادعا کرده است با احتساب کل درآمد این میدان نفتی تا پایان عمر آن، سهم ایران ۷ برابر سهم شرکت توتال خواهد بود. مبنای محاسبه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران استفاده حداقل ۲۰ ساله از میدان نفتی یاد شده است.

به گفته زنگنه در برنامه پنج ساله باید ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه برای بخش بالادستی و پایین‌دستی نفت درج شود که بیش از ۷۰ درصد آن باید از منابع خارجی تامین شود.

بنابراین ما به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز داریم. هدف ایران تولید شش میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در پایان برنامه ششم توسعه است.

جالب اینکه رویترز نیز به نقل از یک مقام وزارت نفت ایران در گزارشی نوشت که این قرارداد بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌غربی در بخش انرژی ایران بعد از توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها علیه ایران است.

مخالفان ادله های غیر منطقی دارند
در پی امضای قرارداد ایران با شرکت توتال، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در نامه ای خطاب به حسن روحانی از کاستی های این قرارداد نام برده است. در این نامه، ذکر شده است که شرکت توتال در شمار نخستین شرکت‌هایی بود که پس از وضع تحریم‌ها ایران را ترک کرد.

همچنین عدم صیانت اطلاعات محرمانه مخازن نفت و گاز کشور از موارد مهم دلایل بسیج دانشجویی است. در این نامه تصریح شده که بر اساس مصوبات حقوقی، تحویل اطلاعات مربوط به مخازن نفت و گاز منوط به امضای سند "رازداری و حفظ محرمانگی" بوده و دولت در این خصوص کوتاهی کرده و اطلاعات را بدون امضای چنین سندی در اختیار توتال و شرکت ملی نفت چین قرار داده است.

گفتنی است نویسندگان این نامه در همین رابطه از روحانی پرسیده‌اند به راستی مسئولیت افشای اطلاعات محرمانه مخازن نفت و گاز که سرمایه‌های این کشورند بر عهده چه کسی خواهد بود؟ چرا در قبال این بی قانونی صریح، سکوت نموده‌اید؟

جالب اینکه نویسندگان نامه مدعی هستند که دولت در امضای قرارداد با توتال در زمینه آموزش پرسنلی و انتقال فن‌آوری کوتاهی کرده است و از ابتدای اجرای پروژه تا زمان بهره‌برداری، مدیریت پروژه با نیروهای خارجی است و امر انتقال دانش و فن‌آوری پیش‌بینی نشده است.

این در حالی است که برخی از مخالفان قرارداد نفتی توتال، این قرارداد را با قرارداد با شرکت نفتی اماراتی کرسنت مقایسه کرده و غیر مستقیم موضوع فساد مالی و رشوه‌خواری در انعقاد چنین قراردادی را مطرح می‌کنند. در جریان قرارداد کرسنت، موضوع فساد مالی در وزارت نفت و از جمله در ارتباط با بیژن زنگنه، وزیر نفت کنونی دولت روحانی مطرح شده بود.

به گفته برخی فعالان حوزه نفت و موافق با قرارداد ایران و توتال، افراد مخالف با این قرارداد آیا به این نکته توجه ندارند که چگونه ممکن است موضوعی به این مهمی ابتدا در سطوح مدیریتی بالا، حل و فصل نهایی نشده باشد. یا اینکه حضورعلی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نیز که از امضای قرارداد با این شرکت دفاع کرده و آن را گام مهمی در گسترش مناسبات بین دو کشور ایران و فرانسه دانسته است، را نادیده می گیرند؟!

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم