شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ | Saturday, 22 September 2018
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۳۰۵
دبیرکل کانون بانک های خصوصی:
دبیرکل کانون بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری، با بیان این که بانک ها در حال حاضر از سوی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده تحت فشار هستند ادامه داد: در حال حاضر بانک مرکزی معتقد است که باید تناسبی میان سود تسهیلات با نرخ تورم در کشور باشد.
ریسکهای بانکی برای سپرده گذاران افزایش یافتبه گزارش اکو تیتر: با وجود این که طی یک سال اخیر توافق تعدادی از بانک‌ها و اقدام آنها برای کاهش نرخ سود بانکی به 15 درصد سرانجام منجر به مصوبه شورای پول و اعتبار و عمومیت یافتن این اقدام مفید به حال اقتصاد کشور شد و کل سیستم بانکی و انواع بانک‌ها و موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی ملزم به رعایت این نرخ شدند اما با مراجعه به برخی از شعب بانک‌ها و موسسات می توان دید که در حال حاضر امکان دریافت سودهای بالاتر از 15 درصد تا 20  درصد نیز درصورت اصرار و پافشاری سپرده‌گذار یا از طریق افزودن بر حجم سرمایه‌گذاری وی وجود دارد.

در همین رابطه احمد یزدان پناه معاون اسبق بانک مرکزی نیز در گفت و گو با اکو تیتر ، با اشاره به تخلف بانک های دولتی و خصوصی در زمینه عدم رعایت نرخ سود سپرده تسهیلات 15 درصد اظهار کرد: هم اکنون انچه که موجب می شود صاحبان سرمایه منابع خود را در بانک های کشور سرمایه گذاری کنند به این علت است که ریسک گریز هستند. به طوری که نمی توانند در بازارهایی نظیر بورس سرمایه گذاری کنند. در این شرایط برخی از بانک ها برای پیشگیری از فرار سرمایه و دریافت سود و جذب سپرده نرخ سود را بر مبنای 18 درصد تعیین می کنند.

وی در ادامه با بیان که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر مبنای 15 درصد برای سپرده گذاران صرفه اقتصادی ندارد یاد آور شد: در این شرایط سپرده گذاران ترجیح می دهند منابع خود را در موسساتی پس انداز کنند که نرخ سود بالاتری را پرداخت می کند. به همین علت ما اکنون شاهدیم که مردم سرمایه های خود را از بانک های خصوصی و دولتی خارج می کنند و در موسساتی نظیر ثامن الحجج پس انداز می کنند.

این کارشناس بانکی، در ادامه با تاکید بر لزوم جذب منابع یاد آور شد: به منظور جذب منابع لازم است که بانک مرکزی سیستم و یا نظام بیمه ای سپرده های مردمی را در کشور راه اندازی کند. چرا که مردم سرمایه های خود را با آرامش و ریسک کمتر در این صندوق ها می توانند پس انداز کنند. از سوی دیگر بانک ها نیز برای تامین آن تسهیلات پرداخت کنند.

یزدان پناه، در ادامه یاد اور شد: در حال حاضر این صندوق در بسیاری از کشورهای توسعه یافته راه اندازی شده و توانسته است که زمینه های توسعه بخش صنعت را فراهم کند.

یزدان پناه، با بیان این که همزمان با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به نرخ 15 درصد باید یک بازار ثانویه بر مبنای عرضه و تقاضا در کشور شکل می گرفت یاد آور شد: در حال حاضر شورای پول و اعتباری بر مبنای تورم انتظاری و به صورت دستوری نسبت به کاهش نرخ سود سپرده های بانکی اقدام کرده است. این در حالیست که با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد مشخص نیست که تورم تک رقمی باقی بماند و یا دو رقمی شود.

این کارشناس حوزه بانک، در ادامه با بیان این که نرخ سود سپرده های بانکی هم اکنون برای سپرده گذاران از بازده کافی و لازم برخوردار نیست افزود: مردم در روند سپرده گذاری منابع خود در بانک ها آینده نگری می کنند. به طوری که اکنون مطمئن نیستند که میزان نرخ تورم تا شب عید تک رقمی باقی بماند.

 
فشار بانک مرکزی بانک ها

دبیرکل کانون بانک های خصوصی در گفت و گو با اکوتیتر، با اشاره به تخلف بانک و موسسات اعتباری در زمینه عدم اجرای قانون نرخ سود سپرده بانکی 15 درصد در کشور اظهار داشت: در حال حاضر این بانک ها و موسسات به دلیل افزایش میزان بدهی های معوقه ای که دارند برای جذب سپرده و منابع نمی توانند با نرخ سود 15 درصد تسهیلات پرداخت کنند بنابراین برای دریافت سود اقدام به دریافت سپرده های بیشتر با نرخ سود 18 درصد می کنند.  

محمد رضا جمشیدی، تعداد بانک ها دولتی، خصوصی، موسسات مالی و اعتباری و صندوق های کارآفرینی را در مجموع 35 موسسه و بانک اعلام کرد و افزود: در حال حاضر 16 بانک خصوصی، 5  موسسه مالی و اعتباری ، 7 بانک دولتی و ما بقی صندوق های کارآفرینی در کشور فعال هستند که نسبت به اخذ سپرده های بانکی اقدام می کنند.

وی در ادامه یاد آور شد: در حال حاضر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نسبت به دریافت سپرده با نرخ های سود توافقی اقدام می کنند. اما مابه التفاوت نرخ سود را در فاصله های زمانی مختلف می پردازند.

دبیرکل کانون بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری، در ادامه با بیان این که بانک ها در حال حاضر تسهیلاتی پرداخت می کنند که در زمان و موعد مقرر وصول نمی شود افزود: در حال حاضر کسری منابعی که ناشی از مدیریت منابع بانکی است موجب می شود که این بانک ها از سوی بانک مرکزی جریمه شوند. بنابراین بانک ها برای این که از سوی بانک مرکزی جریمه نشوند سپرده های بیشتری را در مقابل نرخ سود بالاتر دریافت می کنند.

جمشیدی، در ادامه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی را به نرخ 15 درصد موجب خروج منابع از بانکهای کشور  اعلام کرد و افزود: با توجه به این که نرخ سود سپرده های بانکی به صورت دستوری از سوی بانک مرکزی براساس تورم تک رقمی اعمال شده است. بنابراین سپرده گذاری در بانک ها با نرخ سود 15 درصد برای سپرده گذاران بازدهی ندارد.

دبیرکل کانون بانک های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری، در ادامه با بیان این که بانک ها در حال حاضر از سوی بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود سپرده تحت فشار هستند ادامه داد: در حال حاضر بانک مرکزی معتقد است که باید تناسبی میان سود تسهیلات با نرخ تورم در کشور باشد. اما اکنون نرخ سود 15 درصدی هزینه های بانک های کشور را تامین نمی کند. به طوری که این نرخ سود موجب زیان بانک های کشور شده است. به این علت که هزینه های تمام شده بانک ها بیش از 18 درصد است.

این کارشناس بانکی در ادامه یاد آور شد: در حال حاضر بانک های کشور برای سپرده هایی را از قبل با نرخ سودهای بالاتر دریافت کرده اند از این رو با  نرخ سود 15 درصد قادر نیستند به تعهدات خود عمل کنند

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم