سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May 2018
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۳۱۰
دریچه‌ای نو برای اجرای قانون مالیات‌های مستقیم
مالیات و مسائل مربوط به آن همواره در کشور با معضلات و آسیبهای فراوانی روبه رو بوده است. چسبندگی اقتصاد کشور به درآمدهای حاصل از نفت باعث شده که درامدهای مالیاتی نادیده گرفته شود و این معضلی اساسی به اقتصاد است.
به گزارش اکوتیتر، مالیات مهمترین برنامه اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید مهمترین هدف است؛ بر این اساس، مهمترین سیاست اقتصاد مقاومتی، اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی و مهمترین هدف اقتصاد مقاومتی، افزایش توان تولید و مقاوم سازی اقتصاد است.

یک کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: متاسفانه در ایران با پدیده ای به نام پس افتادگی در فرهنگ مالیاتی روبرو هستیم که از جمله مواردی که در وضعیت پس افتادگی فرهنگی رخ می دهد ،احساس تبعیض میان مالیات دهندگان است.

امیرعابدی می افزاید: این عامل را می توان در توزیع ناعادلانه درآمد، تلاش برای استفاده بیشتر از ترفندهای قانونی و غیر قانونی مالیاتی و بی تفاوتی نخبگان جامعه نسبت به مسئله استراتژیک مالیات جستجو کرد.

وی معتقد است: از عوامل مهم در ایجاد پس افتادگی فرهنگی ،همانا بعد زمان است. به طور مثال ،احساس تبعیض نسبت به اجرای قانون در یک فرایند زمانی به باور گروه های اجتماعی تبدیل می شود.

در مجموع مهم ترین دلیل در بروز این وضع ،چسبندگی اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از نفت است که به دلیل خاصیت جانشینی با درآمدهای مالیاتی آن را در موضع ضعف قرار داده است.

به گفته این کارشناس، همچنین اقتصاد دولت محور در ایران ، می تواند اخذ مالیات را از نظر اقتصادی بی تأثیر کند و این وضع در بلندمدت به لایه های اجتماعی هم نفوذ می کند و آنان نیز به عنوان کارگزاران اقتصادی می آموزند که مالیات ندهند یا سعی کنند از معافیت های مالیاتی بیشترین بهره را ببرند و سهم بیشتری از درآمدهای نفتی را از آن خود کنند.

این در حالی است که وزیر اقتصاد طی ماه گذشته خبر از تحقق 97 درصدی درآمدهای مالیاتی داد . به گفته طیب نیا سال گذشته سازمان امور مالیاتی کشور عملکرد کاملا موفقی داشت و نکته قابل توجه این بود که وصول کامل درآمدهای مالیاتی با رضایت مودیان همراه بود و حقیقتا سازمان تمام تلاش خود را بر وصول درآمدها از محل شناسایی فرارهای مالیاتی معطوف کرد.


راه اندازی سامانه املاک و اسکان
گفتنی است سامانه "املاک و اسکان" که عمده فعالیت آن اجرای قانون مالیاتهای مستقیم در بخش مسکن خواهد بود، بنا به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن، قرار است تابستان سال جاری راه اندازی می‌شود.

 
 بر اساس این گزارش، بحث ایجاد سامانه ای برای اخذ مالیات از خانه های خالی با هدف ورود آنها به بازار مصرف، از سال ۱۳۹۴ همزمان با طرح قانون مالیاتهای مستقیم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت. این وزارتخانه نیز کارهای اجرایی آن را به یک شرکت انفورماتیک واگذار کرده که قرار است تابستان سال جاری راه اندازی شود و تا پایان سال ۱۳۹۶ تکمیل می شود.

 
 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن در مورد آخرین وضعیت سامانه املاک و اسکان کشور گفت: وظیفه ایجاد سامانه املاک و اسکان براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته شده است.

 
علی چگینی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی از زمان ابلاغ قانون، فعالیت‌ خود را آغاز کرد و اقلام اطلاعاتی و شاخص‌های آماری مورد نیاز را مورد بررسی قرار داده است. در همین راستا، جلسات متعددی با دستگاه‌های مختلف کشور اعم از درون و بیرون دولت تشکیل شد و همچنین با سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی، هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

 به گفته چگینی،  یک شرکت فعال در زمینه انفورماتیک انجام سیستم نرم‌افزاری فوق را با نظارت وزارت راه و شهرسازی در دست دارد؛ این سامانه به صورت مقدماتی در این ماه اجرایی می‌شود و برنامه تکمیلی سامانه نیز در دست اجرا است، تا بتدریج اطلاعات موجود در کشور به سامانه املاک متصل شده و سامانه به طور کامل راه‌اندازی شود.

 گفتنی است استفاده و بهره‌برداری از این سامانه از تابستان سال جاری شروع خواهد شد و ما آن را به صورت آنلاین در اختیار سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد و دارایی قرار می‌دهیم تا بتوانند از آن در اجرای قانون مالیات‌های مستقیم بهره گیرند.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم