تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۲۱ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۳۱۵
بازار بورس و مسکن در اغما
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اکو تیتر، با تاکید بر لزوم تحریک تقاضای همه بازارهای پولی از جمله بورس به منظور خروج از رکود عنوان کرد: تحریک تقاضا در بازار مسکن در شرایط رکود تنها به عنوان یک مسکن در بازار تلقی می شود و بعد از مدتی کوتاه رکود مجددا به اقتصاد ایران باز می گردد.
کدام بازارها نیازمند خروج از رکود هستند؟
به گزارش اکو تیتر: طرح ارائه تسهیلات مسکن به عنوان یکی از برنامه های خروج از رکود، در حالی جزو دستور کار دولتمردان قرارگرفته است که  به نظر می‌رسد توانسته بخشی از تقاضای این بازار را تحریک کند، اما آیا برای خروج از رکود تنها تحریک یک بخشی از تقاضای بخش  مسکن کافیست و تحریک تقاضا به جز مسکن، در کدام صنایع باید رخ دهد که رشد اقتصادی به همراه داشته باشد؟

نیازمند تعادل در همه بازارهای مالی هستیم

در همین رابطه یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با اکو تیتر، با تاکید بر لزوم تحریک تقاضای همه بازارهای پولی از جمله بورس به منظور خروج از رکود عنوان کرد: تحریک تقاضا در بازار مسکن در شرایط رکود تنها به عنوان یک مسکن در بازار تلقی می شود و بعد از مدتی کوتاه رکود مجددا به اقتصاد ایران باز می گردد.

مهدی پازوکی با بیان این که اقتصاد ایران طی سال های اخیر به شدت آسیب دیده است ادامه داد: از همین رو ارائه بسته های کوتاه مدت تنها مسکنی برای بهبود اوضاع نابسامان اقتصادی است. دولت برای پیشگیری از تعمیق رکود باید اصلاحات اقتصادی را در برنامه ششم توسعه جزو دستور کار برنامه های خود قرار دهد.

پازوکی، در ادامه با تاکید بر لزوم بازگرداندن انضباط پولی و مالی به اقتصاد ایران ادامه داد: بدهی های دولت طی سال های 84 تا 92 به بخش خصوصی به طور فزاینده ای رشد کرده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش بدهی های بخش نفت به سیستم بانکی کشور در دولت گذشته گفت: اعمال سیاست های انبساطی در دولت قبل به شدت در تعمیق رکود در اقتصاد ایران موثر بود. از این رو باید تلاش شود در سیاست های برنامه ششم توسعه بدهی های دولت به سیستم بانکی پرداخت شود تا شاهد افزایش پایه پولی در نظام بانکی کشور باشیم تا به تبع آن تولید رونق پیدا کند.

وی، خواستار برقراری تعادل در کلیه بازارهای اقتصادی ایران از سوی دولت شد و گفت: هم اکنون بازار بورس و مسکن در رکود جدی به سر می برند که به منظور پیشگیری از رکود در اقتصاد لازم است این بازارها از رکود خارج شوند.

وی ادامه داد: به هر حال دولت باید به عنوان مسئول اداره جامعه فکری بکند و نمی تواند امور را رها کند. اکنون کمبود تقاضا در اقتصاد ایران کاملا محسوس است. اینکه برخی آقایان عنوان می کنند مشکل اقتصاد ایران ساختاری است من هم قبول دارم، اما حل این مشکل نیازمند برنامه ای بلند مدت است و اکنون این بسته خروج از رکود برای کوتاه مدت لازم است.

مسکن موقت خروج از رکود اقتصادی
از سویی دیگر مشاور اجرایی معاون رئیس جمهور در گفت و گو با اکو تیتر، با بیان این که کنترل تورم و خروج از رکود دو مقوله ظاهراً متناقض اقتصادی هستند که تحقق هر یک مستلزم بکارگیری بسته سیاستی ویژه‌ای است افزود: طبعاً بدلیل تناقض راه‌حل‌های مربوط به کنترل تورم و خروج از رکود، به منظور کاهش تورم که اعمال سیاست‌های انقباضی است موجب تعمیق رکود و راهکارهای خروج از رکود مستلزم اجرای سیاست‌های انبساط پولی است که موجب افزایش تورم می‌شود.

لازم به ذکر است هم اکنون انتقاد کارشناسان در خصوص نحوه اجرای بسته خروج از رکود در حالی مطرح می شود که بازار بورس و مسکن در اقتصاد ایران یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد تحرک و رونق است؛ طی چند سال گذشته این بخش پیشران در اقتصاد ایران در رکود شدید بسر می برد و به دنبال خود صنایع مختلف و متعددی را نیز به ورطه رکود کشانده است.

این روزها شاهد حساسیت ویژه مردم و دولت به صنعت خودرو هستیم و این در حالی است که خودروسازی در کشور ما از لحاظ ایجاد رونق و تحرک در اقتصاد نقش کمتری نسبت به مسکن دارد. دولت اما به جای اجرای سیاست های تحرک آفرین در بخش مسکن، هم و غم خود را صرف دفاع از صنعت خودروسازی کرده است.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم