تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - ۲۳ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۴۰۱
با رفع تحریم‌ها تا پایان سال
معاون وزیر نفت از تولید 4 میلیون بشکه نفت در روز و تولید 800 میلیون متر مکعب گاز در روز تا پایان امسال خبر داده این در حالی است که همکاری ایران با روسیه در حوزه نفت تا پایان سال شکل گسترده تری به خود خواهد گرفت.
تولید نفت و گاز سیر صعودی می‌گیردبه گزارش اکوتیتر، معاون وزیر نفت می گوید: ایران به عنوان عضو سازمان اوپک سعی دارد پس از سال‌ها تحریم بین‌المللی تولید خود را تقویت کند.

به گفته امیر حسین زمانی نیا، در ماه‌های اخیر ایران حدود 3.8 ملیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند.

معاون تجارت و روابط بین الملل وزیر نفت، تولید گاز ایران نیز از 800 میلیون متر مکعب در روز در شرایط کنونی تا پایان سال به یک میلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت.


گفتنی است حجم گاز موجود برای صادرات باید تا 2021 به 365 میلیون متر مکعب در روز برسد که از صادرات برترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع جهان یعنی قطر هم بیشتر است.


صادرات روزانه 2.2 میلیون بشکه نفت طی ماه گذشته

بر اساس این گزارش، میزان تولید نفت خام ایران اکنون به حدود چهار میلیون بشکه در روز رسیده است که حدود یک میلیوین و 500 هزار تا یک میلیون و 700 هزار بشکه در پالایشگاه های داخل مصرف و بقیه صادر می شود.

ایران علاوه بر نفت خام، روزانه 500 تا 700 هزار بشکه میعانات گازی صادر می کند.

میزان صادرات نفت خام ایران در زمان تحریم روزانه نزدیک به یک میلیون بشکه بود که پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و رفع تحریم ها، رو به افزایش گذاشته است.

ایران در ۶ ماه آینده با روس‌ها قرارداد نفتی امضا می‌کند

گفتنی است خبرگزاری رویترز از استانبول گزارش داده است: امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی چهارشنبه ۲۱ تیر ماه اعلام کرد ایران انتظار دارد در پنج تا ۶ ماه آینده، برای توسعه میدان‌های نفت و گاز با شرکت‌های روس به توافق دست یابد.

وی پیش از این اعلام کرده بود دو شرکت گازپروم و لوک اویل برای مشارکت در اکتشاف نفت در ایران، ابراز تمایل کرده‌اند.

معاون وزیر نفت همچنین پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری میلادی، تولید روزانه نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز می‌رسد.

از سوی دیگر، زمانی نیا در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ضمن استقبال از همکاری بیشتر شرکت‌های ایرانی و ترکیه ای، گفت: شرکت‌های ترکیه‌ای بیشتر در زمینه تولید برق و واردات نفت و گاز فعال هستند، اما ما می‌خواهیم که آنها به مشارکت در پروژه‌های بالادستی هم تشویق کنیم.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم