تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۲۴ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۵۳۸
انتظارهای سودهای مقطعی را نباید داشت
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سرمایه‌گذاران در صورت نگاه میان‌مدت و بلند‌مدت در بازار سرمایه می‌توانند طی 4 تا 5 سال آینده بازدهی منطقی کسب کنند.
مردم در بازار بورس و مسکن سرمایه گذاری کنند
به گزارش اکو تیتر : در حالی 4 ماه از سالجاری سپری شده است که بازارهای مالی طی این مدت رفتار متفاوتی داشتند. به گونه‌ای که سپرده بانکی بدون ریسک، بیشترین عایدی را نصیب سرمایه‌گذاران ساخت و از آن طرف بورس تهران با ضرر ۱۰‌درصدی سرمایه‌گذاران را ناامید کرد.

بازارهای سرمایه‌گذاری کشور به ‌زعم بسیاری از کارشناسان نقطه عطفی در تاریخ کشور بوده اند. ریسک‌های سیستماتیک سیاسی از بازار حذف شده است و جای آن را به ریسک‌های بین‌المللی و عملیاتی در داخل داده است.

در این وضعیت آشنایی با متغیرهای اساسی و مهم در بازارها می‌تواند راهگشای بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها باشد. بازارها در این دوران رفتار متفاوتی داشتند. به گونه‌ای که سپرده بانکی بدون ریسک، بیشترین عایدی را نصیب سرمایه‌گذاران ساخته و از آن طرف بورس تهران با ضرر ۱۰‌درصدی سرمایه‌گذاران را ناامید ساخته است.

در همین رابطه یک کارشناس بازار سرمایه مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری را بازار بورس و مسکن در شرایط کنونی اعلام کرد و گفت: مردم در صورت سرمایه گذاری در بازار مسکن و ارز طی دو سال آینده سود سرمایه های خود را کسب می کنند.

شاهین شایان آرانی در گفت و گو با اکو تیتر وضعیت اقتصادی ایران را در شرایط کنونی مبهم دانست و گفت: افرادی که خواستار کسب سودهای کوتاه مدت هستند باید در شرایط کنونی پول های خود را در بانک ها پس انداز کنند.

این کارشناس بازار سرمایه، سرمایه گذاری در بازار ارز را خطرناک دانست و افزود: سرمایه گذرانی که در بازار ارز سرمایه گذاری می کنند تجربه کمی دارند. به این دلیل که سیاست های دولت در این بازار محرمانه است و سرمایه گذارانی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند باید ریسک بالایی را متحمل شوند.

وی سیاست دولت را تثبیت نرخ ارز دانست و گفت: با توجه به سیاست اتخاذی دولت برای تثبیت نرخ ارز بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. ضمن این که افرادی که در این بازار طی یک سال گذشته سرمایه گذاری کردند ضررهای هنگفتی را متحمل شدند.

کارشناس ارشد اقتصادی درباره ثبات نسبی این روزها در بازار طلا و سکه گفت : یکی از دلایل آرامش در بازار طلا و سکه ثبات نسبی در بازار دلار است ؛ چرا که قسمت اعظمی از نرخ سکه و طلا را قیمت دلار تعیین میکند و نوسان قیمت دلار در نوسان قیمت طلا و سکه نیز تاثیرگذار است.

این تحلیلگر بازار ادامه داد: البته مقداری از آرامش بازار نیز متاثر از شرایط مناسب داخلی و بین المللی است که خوش بینی را میان فعالان اقتصادی و بازار ایجاد کرده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه، با بیان اینکه شرایط سیاسی و ریسکهای سیاسی یکی از عوامل تعیین کننده نرخ دلار و سکه  در ایرن است گفت : با شرایطی که اکنون در اقتصاد بوجود آمده به نظر نمی رسد دیگر کسی به فکر سرمایه گذاری در بازار های طلا و دلار در ایران باشد.

شایان آرانی، با بیان این که بازار ارز محل داد و ستد است نه سرمایه گذاری اضافه کرد: بازار ارز تنها مکانی است که برای رفع نیازهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه نقدینگی‌ها در کشور همواره به دنبال مکانی برای کسب بازدهی بیشتر هستند، گفت: یکی از عوامل ایجاد نقدینگی سرگردان، تعیین نرخ سود بانکی به صورت دستوری بوده است؛ این نقدینگی‌های سرگردان عمدتا در دولت قبل به واسطه سیاست‌های غلط ایجاد شده است.

به گفته شایان آرانی، دولت در تلاش است نقدینگی سرگردان را مهار کند، به طوری که پس از روی ‌کار آمدن دولت یازدهم و مهار بازارهایی همچون ارز و سکه، نقدینگی‌ها برای کسب بازدهی‌های بیشتر وارد بورس شدند.

آرانی اضافه کرد: از عوامل وجود نقدینگی به بازار سرمایه تعیین دستوری نرخ سود بانکی، مهار رشد کاذب قیمت‌های ارز و سکه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه با خروج نقدینگی‌ از نظام بانکی و ورود آن به بازار سرمایه یک نوع عدم تعادل در اقتصاد به وجود آمده است گفت: در این زمینه نقدینگی‌ها باید به صورت متعادل در بخش‌های مختلف اقتصادی توزیع شوند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران در صورت نگاه میان‌مدت و بلند‌مدت در بازار سرمایه می‌توانند طی 4 تا 5 سال آینده بازدهی منطقی کسب کنند.

شایان آرانی، با بیان اینکه طیف بسیاری از سرمایه‌گذاران بدون آگاهی وارد بازار سهام شده‌اند، گفت: این امر موجب خروج بورس از تعادل شده و در صورت اصلاح نرخ‌های سود بانکی، نقدینگی‌ها از این بازار خارج خواهد شد.

وی همچنین درباره چگونگی تعیین نرخ سود بانکی تاکید کرد: سود بانکی باید به تدریج و در بلند‌مدت باید اصلاح و تعدیل شود چرا که نباید بازار سرمایه از تصمیمات اقتصادی تحت تاثیر منفی قرار بگیرد، در این شرایط تعادل در تمام بازارهای اقتصادی ایجاد شده و بازدهی‌های متعادل نصیب سرمایه‌گذاران خواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم