تاریخ انتشار: ۲۰:۰۰ - ۲۴ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۵۴۱
خروج آهسته اقتصاد کشور از رکود
عمر پول گرایی در اقتصاد به پایان رسید
به گزارش اکو تیتر:
در حال حاضر امارهای موجود در بخش صنعت کشور بیانگر آن است که ما در سه ماهه اول سال جاری  رشد خوبی را در این بخش تجربه کردیم. این در حالیست که این آمارها بیانگر آن است که ما به آهستگی در حال خروج از بحران و رکود اقتصادی هستیم.

در حالی طی سه سال گذشته شاهد رونق در سیاست های اقتصادی کشور بودیم که دولت توانسته است با ایجاد تغییراتی عمده در سیاست های پولی موجبات کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی را در کشور فراهم کند. چرا که در حال حاضر علم اقتصاد جزو علوم مادی در کشور تلقی می شود.

همزمان با رونق بخش تولید در اقتصاد کشور شاهد رونق بازار خرید و فروش در بازار مسکن طی مرداد ماه سال جاری در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته هستیم.

 به طوری که این موارد بیانگر ان است که سیاست های خروج از رکود بیش از پیش در اقتصاد کشور در حال نمایان شدن است.

در این میان برخی از کارشناسان در حالی از تداوم رکود در اقتصاد کشور گلایه می کنند که هم اکنون ما در کشور نرخ رشد اقتصادی 5 درصد و تورم زیر 10 درصد را تجربه می کنیم.

بنابراین نقدهای این چنینی از سوی برخی از کارشناسان نه تنها نقد تلقی نمی شود بلکه اظهاراتی است که با هدف تخریب دولت مطرح می شود. چرا که اگر رکود تداوم می یافت ما نه تنها نرخ رشد اقتصادی 5 درصد را تجربه نمی کردیم بلکه نرخ رشد در اقتصاد کشور به منفی 5 درصد تبدیل می شد.

در حال حاضر امارهای موجود در بخش صنعت کشور بیانگر آن است که ما در سه ماهه اول سال جاری  رشد خوبی را در این بخش تجربه کردیم. این در حالیست که این آمارها بیانگر آن است که ما به آهستگی در حال خروج از بحران و رکود اقتصادی هستیم.

در این میان دولت در تلاش است تا با کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و همزمان با افزایش میزان تسهیلات به بخش تولید موجبات رونق اقتصادی را فراهم کند.

 زمانی که نرخ بهره در کشور کاهش می یابد سپرده های بلند مدت به سپرده های کوتاه مدت تبدیل می شود همین امر منجر به گردش پول در چرخه اقتصاد می شود.

در این میان لازم به ذکر است که سیاست پول گرایی در اقتصاد بیش از سه دهه است که عمرش به پایان رسیده است.

چناچه اگر دولت می خواهد از طریق کاهش نرخ سود از بخش تولید در کشور حمایت کند باید همواره رابطه بین نرخ تورم و سود سپرده های بانکی را حفظ کند. به این مفهوم که نرخ سود سپرده های بانکی همواره باید سه درصد بیش از نرخ تورم باشد. درغیر این صورت شاهد خروج منابع از بانک ها به سمت بازارهای موازی خواهیم بود.


سعید لیلاز
کارشناس اقتصادی

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم