تاریخ انتشار: ۲۰:۰۰ - ۲۵ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۶۶۷
مقصر اصلی افزایش نقدینگی چیست ؟

به گزارش اکو تیتر : طی دو سال گذشته در حالی ما شاهد افزایش 400 هزار میلیارد تومانی نرخ نقدینگی در اقتصاد بودیم که که علت اصلی آن باز می گردد به رونق اقتصاد چرا که طی دو سال اخیر به دلیل اتفاقات مثبتی که در اقتصاد کشور رخ داد نقدینگی ها مجددا وارد چرخه اقتصاد کشور شد.

 بانک مرکزی در حالی نرخ تورم مهر ماه سال جاری را تک رقمی اعلام می کند که سیر نزولی نرخ تورم به دلیل اتفاقات مثبتی که در اقتصاد ایران رخ داده است روندی نزولی دارد.

 در این میان ما در حالی در دولت گذشته نرخ تورم 40 درصدی را تجربه کردیم که دولت طی سه سال گذشته با هدف گذاری هایی که در زمینه تعدیل نرخ تورم در کشور انجام داد توانست زمینه های رونق اقتصادی را فراهم کند.

در این میان برخی از کارشناسان در شرایطی سیاست های ضد تورمی دولت قعلی را موجب تعمیق رکود در اقتصاد کشور اعلام می کنند که ما در دولت گذشته به دلیل سیاست های غلط اقتصادی مسئولان نرخ رشد منفی 4 درصد را در اقتصاد کشور تجریه کردیم .

اما کنون پس از سه سال نرخ رشد اقتصادی کشور به دلیل اجرای برجام و به تبع آن افزایش حجم تولید و صادرات فرآورده های نفتی میانگین به نرخ 6 درصد افزایش یافته است.

 بنابراین کارشناسانی که در شرایط رونق اقتصادی کشور از رکود سخن می گویند اقتصاد اخبار تجاری را نمی دانند.

در این میان یکی از دلایل اصلی که هم اکنون موجب شده است ما شاهد افزایش نرخ بیکاری در کشور باشیم سیاست های اقتصادی دولت ناشی از مسئله رکود نیست، بلکه این موضوع باز می گردد به سیاست های اشتباه دولت گذشته چرا که در دولت قبل حجم زیادی از درآمدهای نفتی کشور صرف هزینه های جاری شد و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی به دلیل کمبود نقدینگی یا تعطیل شدند و یا اکنون زیر ظرفیت تولید فعالیت می کنند.

 طی دو سال گذشته در حالی ما شاهد افزایش 400 هزار میلیارد تومانی نرخ نقدینگی در اقتصاد بودیم که که علت اصلی آن باز می گردد به رونق اقتصاد چرا که طی دو سال اخیر به دلیل اتفاقات مثبتی که در اقتصاد کشور رخ داد نقدینگی ها مجددا وارد چرخه اقتصاد کشور شد.

 اما انچه که هم اکنون سیاست های دولت را در عملکرد اقتصادی کشور مثبت نشان می دهد باز می گردد به این موضوع که دولت یازدهم موفق شده است با وجود افزایش حجم نقدینگی نیز تورم را در کشور تک رقمی کند چرا که افزایش نرخ تورم از عوامل رکود به شمار می رود.

هم اکنون تنها مشکل کنونی اقتصاد مسئله بیکاری است دولت باید برای ایجاد اشتغال پایدار زمینه های جذب سرمایه گذاری خارجی را فراهم کند. چرا که هم اکنون تنها بخش تولید کمبود نقدینگی است.

مهدی تقوی
استاد دانشگاه

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم