سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | Tuesday, 22 May 2018
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۶ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۱۷۹۵
بیش از 45 درصد فارغ التحصیلان بیکار شدند
حسین راغفر کارشناس اقتصادی نیز در گفت و گو با اکو تیتر نرخ رشد اقتصادی را در کشور متاثر بر متغیرهای اقتصادی کشور همچون نرخ تورم و بیکاری دانست و افزود: در شرایطی که نرخ رشد اقتصادی افزایش یابدباید نرخ بیکاری و یا تورم کاهش یابد که در سال جاری نرخ رشد اقتصادی تاثیری بر نرخ بیکاری نداشته و همچنان مشکل بیکاری در کشور به قوت خود باقی است.
نرخ بیکاری؛ مطابق با واقعیت های اجتماعی نیست
به گزارش اکو تیتر: در حال حاضر با وجود اینکه اقتصاد‌ دان‌ها بر این عقیده هستند که رشد اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری را به همراه دارد اما وضعیت وخیم بیکاری در کشورمان حاکی از آن است که حتی رشد اقتصادی هم حریف بیکاری نشده است این در حالیست که وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز بارها نسبت به وقوع سونامی بیکاری جوانان در کشور تاکیده کرده است.

در همین رابطه علی ربیعی، با اشاره به اینکه برای کنترل تورم دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، معتقد است: دولت تدبیر و امید، دولتی به گروگان گرفته شده از برخی تصمیمات دولت قبل است، از این رو براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انتظار رشد 8 درصدی اقتصاد وجود دارد ولی انتظار حل کردن اشتغال با این رشد وجود ندارد.

وی با بیان اینکه باید تا سال 2030 هرسال یک‌میلیون شغل ایجاد شود، افزود: در غیر این صورت تعداد بیکاران اضافه خواهد شود و با توجه به نامناسب بودن وضعیت اقتصادی و معیشتی برخی از دهک‌ها، فقر غذایی و کودکان بازمانده از تحصیل، مشکلات اساسی در این زمینه ایجاد خواهد کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم از آثار رفع تحریم استفاده کنیم، گفت: دولت توانسته است که جلوی منفی شدن برخی آمارها از جمله اشتغال را بگیرد و سعی کرده‌ایم که با حفظ عزت حرکت کنیم.

پیش بینی خوبی برای اقتصاد متصور نیستیم
در این میان اظهارات وزیر تعاون، کارو رفاه اجتماعی مبنی بر عدم تحقق سیاست های اشتغالزایی با نرخ رشد 8 درصدی در شرایطی مطرح می شود که به باور اقتصاددانان، ارتباطی مستقیم میان افزایش نرخ رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری وجود دارد و با افزايش توليد ناخالص داخلي و رشد اقتصادي اين انتظار به‌ وجود مي‌آيد كه اشتغال ايجاد شود و بيكاري كاهش پيدا كند.

در همین رابطه حمید حاج‌ اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت و گو با اشاره به وضعیت نرخ رشد اقتصادی‌ در ایران گفت: هنوز هیچ‌گونه پیش‌بینی دقیقی برای نرخ رشد امسال متصور نیستیم. البته حتی احتمال این‌که شرایط بدتر از این حالتی که الان هست بشود، وجود دارد؛ چراکه الان دولت شرایط خوبی ندارد، بدهکاری بسیار زیادی دارد و بنگاه‌ها در وضعیت خوبی نیستند.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به پیش‌بینی رشد 8 درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه، تصریح کرد: بر اساس نظر کارشناسان هر یک درصد رشد اقتصادی می‌تواند صد هزار شغل ایجاد کند و اگر دولت با این هدفگذاری که در برنامه ششم صورت داده بخواهد که به رشد اقتصادی8  درصد برسد ظرفیت اقتصاد کشور به گونه‌ای نیست که سالانه بیش از 500 هزار شغل در کشور ایجاد شود.

به گفته این فعال کارگری، نرخ بیکاری گروه سنی 15 تا 29 سال در جوانان بالاست، نرخ بیکاری در زنان 40 درصد و در میان فارغ‌التحصیلان بالای 45 درصد است. بنابراین برای این ‌که دولت بتواند این گروه‌ها را وارد بازار کار کند، بسترهای بسیاری را باید فراهم کند که به طور قطع توانایی این کار را در سال جدید نخواهد داشت.

مشکل بیکاری به قوت خود باقی است
همچنین حسین راغفر کارشناس اقتصادی نیز در گفت و گو با اکو تیتر نرخ رشد اقتصادی را در کشور متاثر بر متغیرهای اقتصادی کشور همچون نرخ تورم و بیکاری دانست و افزود: در شرایطی که نرخ رشد اقتصادی افزایش یابدباید نرخ بیکاری و یا تورم کاهش یابد که در سال جاری نرخ رشد اقتصادی تاثیری بر نرخ بیکاری نداشته و همچنان مشکل بیکاری در کشور به قوت خود باقی است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که اقتصاد کشور در شرایطی در رکود به سر می برد ادامه داد: مرکز آمار اخیرا اعلام کرده است نرخ رشد اقتصادی در کشور مثبت است و در این راستا نیز در دولت یازدهم اقدامات مناسبی صورت گرفته و قابل قبول است. این در حالیست که نرخ دقیق رشد اقتصادی خبر نداده و به نظر بنده بهترین زمان برای بررسی نرخ رشد اقتصادی کشور پایان سال است.

به گفته این تحلیلگر اقتصادی، رونق اقتصادی یعنی رشدی که تداوم داشته باشد و این در حالی است که رشد اقتصادی در کشور ممکن است در یک دوره کوتاه مدت اتفاق افتاده باشد، پس نمی توان ادعای رونق اقتصادی را داشت.

راغفر، بر این بر این باور است که رونق اقتصادی یعنی رشدی که تداوم داشته باشد و تا زمانی که تداوم وارد مقوله رشد نشود نمی توان ادعا داشت که رشد اقتصادی مثبتی رخ داده است. رشد چهار ماهه که اعلام شده است به هیچ عنوان نماد رونق نیست. این در حالی است که شک و تردیدهای فراوانی در خصوص این عدد وجود دارد و بسیاری از تحلیلگران اقتصادی نمی توانند این عدد را تایید کنند.

این کارشناس اقتصادی یاد آور شد: ممکن است در مدت زمان کوتاهی رشد اقتصادی وجود داشته باشد اما این درصورتی است که این رشد تداوم داشته باشد، در غیر این صورت نمی توان ادعا کرد که رشد بدون تداومی وجود خواهد داشت.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم