پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ | Thursday, 19 July 2018
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۸ تير ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۲۰۶۴
تداوم نارضایتی بانک ها از نرخ سود 15 درصد
به گزارش اکوتیتر : دولت طی سه سال گذشته در حالی اهداف خود را بر روی کاهش نرخ تورم در کشور متمرکز کرده است که کشور وواحدهای تولیدی همچنان درگیر رکود هستند.

سیاست هایی نظیر حمایت از بخش تولید از محل پرداخت تسهیلات بانکی در حالی از سوی دولت مطرح و پیگیری می شود که بانک ها در دولت قبل منابع داخلی خود را مصرف کرده اند بنابراین پیش بینی افزایش پرداخت تسهیلات باید از محل رشد سپرده های بانکی صورت بگیرد.

در این میان دولت تلاش می کند به تبع کاهش نرخ تورم نرخ سود سپرده های بانکی را کاهش دهد تا بتواند از بخش تولید در کشور حمایت کند اما متاسفانه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی به نرخ 15 درصد براساس گزارشاتی که اخیرا بانک ها اعلام کرده  اند موجب خروج منابع از بانک های کشور شده است.

 به طوری که نه تنها این سیاست موجب رونق واحدهای تولیدی نشده است بلکه ما هم اکنون شاهد هدایت منابع به بازارهای موازی نظیر ارز، طلا و سکه هستیم.

 به این علت که برای بانک ها صرف نمی کند که نرخ سود 18 درصد دریافت کنند. بنابراین برای مدیریت بازارهای پول و سرمایه دولت باید برای افزایش جذابیت سپرده گذاری در بانک ها و رونق بخش تولید از جذابیت بازارهای موازی در بازارهای ارز، طلا و سکه در بازار بکاهد.

در این شرایط هر چه میزان نرخ سود تسهیلات روندی نزولی داشته باشد برای واحدهای تولیدی به صرفه تر است چرا که همزمان با این اتفاق هزینه های تولید برای واحدهای تولیدی کشور روندی نزولی خواهد یافت و به تبع آن ما شاهد رونق و کاهش رکود در واحدهای تولیدی و اقتصاد کشور خواهیم بود.

 در گذشته به دلیل نرخ سود سپرده های بانکی بالا تقاضا روندی کاهشی داشت اما اکنون دولت باید برای رونق اقتصادی ضمن افزایش عرضه در اقتصاد تقاضا را در بازار تحریک کند. در این میان دولت باید توجه کند که اگر حجم تولید افزایش یابد اما حجم تقاضا در کشور روندی نزولی داشته باشد رکود در کشور تداوم خواهد یافت.

 دولت طی سه سال گذشته در حالی اهداف خود را بر روی کاهش نرخ تورم در کشور متمرکز کرده است که کشور وواحدهای تولیدی همچنان درگیر رکود هستند در این شرایط دولت باید با ایجاد بسترهایی نظیر افزایش حجم سرمایه گذاری ضمن افزایش حجم سرمایه گذاری در اقتصاد و تولید از تداوم میزان رکود در اقتصاد کشور بکاهد.


الله وردی رجایی سلماسی
مدیرعامل اسبق بانک سامان
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم