تاریخ انتشار: ۲۰:۳۰ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۳۳۱۷
مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران خبر داد
مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران از برقراری روابط کارگزاری اگزیم بانک ایران با ۷۰ بانک اروپایی در ۲۴ کشور این قاره خبر داد.
برقراری روابط با ۱۲۲ بانک در ۵۳ کشور جهان

به گزارش اکوتیتر، با اشاره به این که میزان رشد ضمانت نامه های صادره توسط این بانک در سال 95 به میزان دوبرابر سال قبل از آن رسیده گفت: طی سال 94 میزان ضمانت نامه های صادره توسط بانک 450 فقره بود که این رقم در سال گذشته به 803 فقره رسید. 
 
به گفته دکتر علی صالح آبادی تعداد ضمانت نامه های ارزی نیز که در سال 94 رقم 22 ضمانت نامه بود با رشد بیش از 100 درصدی به 46 مورد در سال گذشته افزایش یافت. 
 
وی در ادامه اعلام کرد: طی سال 94 معادل 6 میلیون دلار ضمانت نامه های ارزی صادر شده بود که این رقمدر سال گذشته 542 درصد رشد را تجربه کرده و به 38.50 میلیون دلار رسید. این در حالی است که از نظر تعداد ضمانت های صادره شاهد رشد 109 درصدی بودیم. 
 
صالح آبادی افزود: از نظر ضمانت نامه های ریالی هم 76 درصد رشد را از منظر ارزشی و 78 درصد رشد را از بعد تعداد تجربه کردیم. 
 
وی با اشاره به این که مبلغ ضمانت نامه های ریالی صادره توسط بانک در پایان سال 94 حدود 1074 میلیارد ریال بوده گفت: این رقم در سال 95 به حدود 2253 میلیارد ریال رسید که رشد 109 درصدی را نشان می دهد. 
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعتبار اسنادی داخلی این بانک را در سال 94 رقم 860 میلیارد ریال اعلام کرد که در سال 95 با 255 درصد رشد به 3061 میلیارد ریال رسید. 
 
به گفته صالح آبادی در بحث ال سی وارداتی اما با کاهش روبرو بوده ایم و اعتبار اسنادی وارداتی 2 میلیارد و 160 میلیون دلار بوده و حالا به حدود 858 میلیون دلار کاهش یافته و دلیل آن این است که در سال 94 ما یک بخش ال سی بوشهر را داشته ایم که رقم زیادی بوده است. 
 
وی افزود: در بخش صادراتی هم همین وضعیت را شاهد بودیم به طوریکه این موضوع از 618 میلیون دلار به 84 میلیون دلار رسیده است. 
 
وی با اشاره به این که ما در سال 95 با حدود 120 کارگزار خارجی رابطه بانکی برقرار کردیم گفت: سال های قبل تر از آن به دلیل تحریم ها روابط خیلی محدودی داشتیم اما با رفع تحریم ها شرایط بهبود یافت. به گفته وی بانک توسعه صادرات در اروپا با 24 کشور و 70 بانک در ارتباط است که پیش از این و در شرایط تحریم چنین رابطه ای در بین نبود. 
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در آسیا نیز 19 کشور و 41 بانک در حال حاضر روابط کارگزاری خود را با بانک توسعه صادرات آغاز کرده اند و این در حالی است که روابط کارگزاری ما با 9 کشور آفریقایی با 10 بانک این منطقه نیز از سر گرفته شده است. 
 
دکتر صالح آبادی ادامه داد بیشترین روابط کارگزاری بانک توسعه صادرات در شرایط کنونی با کشورهای ایتالیا، روسیه و آلمان است. 
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه با اشاره به این که بعد از تحریم ها بخشی از پول هایی که در بانک های خارجی بلوکه شده بود نیز آزاد شد، مثلا در ای آی اچ پول داشتیم که بلوکه بود و الان آزاد شده و همچنین منابع قابل دسترس ما که در تحریم ها بسته شده بود الان باز شده و می توانیم از آنها استفاده کنیم. 
 
وی ادامه داد: البته هنوز مشکلاتی با بانک های بزرگ وجود دارد به عنوان مثال دویچه بانک آلمان به صورت محدود با ما در ارتباط است اما در مقایسه با زمان تحریم ها شرایط بهتر شده است. با این حال آمریکا تلاش می کند با ایجاد هراس و تهدید حضور کشورهای مختلف را دچار تأخیر کند. با این حال اما روابطی که تاکنون توانسته ایم ایجاد کنیم همیشه در حال بهبود بوده است.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم