تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۴۶۲۴
یک کارشناس حقوقی عنوان کرد:
یک کارشناس حقوقی معتقد است: کاداستر فی نفسه می توانست به سرآغازی واقعی از امپراطوری باشد ؛ زیرا این به آن معنی بود که تضمین قابل اعتمادی برای مالکیت زمین هر شهروند و هریک از آحاد ملت و اطمینانی از استقلال فراهم شده است.
نقش کاداستر بر نظام بخشی اسناد و حقوق شهروندی/ ایران تنها کشوری که کاداستر ندارد
به گزارش اکو تیتر: یک کارشناس حقوقی با بیان اینکه کاداستر بعنوان پیشرفته ترین ابزار برنامه ریزی و مدیریت منابع زمین برای معاصرین و آیندگان در کشورهای توسعه یافته است . قدمت استفاده از سیستم نظم بخشی به زمین  ، حدود زمین ، حقوق املاک و اشخاص ،  در حدود دو قرن می رسد  - از سال 1816 اولین بار این عبارت توسط ناپلئون بناپارت هنگام تبعید از جزیره سنت هلن بکاربرده شد که معتقد بود :  کاداستر فی نفسه می توانست  به  سرآغازی واقعی از امپراطوری باشد ؛ زیرا این به آن معنی بود که تضمین قابل اعتمادی برای مالکیت زمین هر شهروند و هریک از آحاد ملت و اطمینانی از استقلال فراهم شده است.

وی با اشاره به بررسی سابقه کاداسترگفت: سابقه کاداستر در کشور ما  به سال 1334 ( 62 سال پیش ) بر می گردد ؛ در سال 1351 قانون ثبت اسناد واملاک در قالب سیستم کاداستر تصویب شد و از آن زمان مقرر شده که بر مبنا ومقیاس نقشه های یک پانصدم (500/1 ) برای  نواحی مرکزی و یک هزارم ( 1000/1 ) برای حاشیه شهرها ، توسط سامان نقشه برداری تهیه شود . شهرهای قزوین ، مشهد ، خرمشهر ( بخاطر تخریب کامل املاک ومستغلات آن ) ، منطقه عباس آباد تهران ، جنوب تهران (به دلیل وجود  محدوده های ملکی ریز دانه زیر 100 متر ) ، قشم (به دلیل گسترش و توسعه آن به منظور احداث واحدهای صنفی بزرگ ) بعنوان پروژه پایلوت انتخاب شوند تا عملیات تهیه نقشه های کاداستری املاک و اراضی در این نواحی  شروع شود  .
                                                        
وی به بیست ویزگی کاداستر اشاره کرد وگفت: ایجاد شفافیت و وضوح اطلاعات و جنبه کاربردی نقشه ها و اطلاعات کاداستری،. قابلیت اصلاح و به روز کردن ابزارها و اهداف کاداستر منطبق با استانداردهای جهانی ،. فراگیر بودن سیستم کاداستر در کل کشور ؛  به نحوی که جزیری عمل نمی کند و بلکه به تدریج در کل کشور سیستم های اطلاعات زمینی فعال شود ،.امکان استفاده از نقشه ها بصورت سه بعدی ، مقیاس بسیار بزرگ ، بهینه و تمام رقومی ( اطلاعات ملک تبدیل به اعدادو ارقام شده )،. قطعه گرایی سیستم اطلاعات زمینی ( land information system = LIS ) ؛ یعنی شناسه هر قطعه از اراضی و املاک در نقشه های کاغذی سنتی و هم در اسناد ومدارک حقوقی ومعاملاتی منحصر به فرد و غیر قابل اشتباه باشد، ابزاری جامع ، دقیق برای امور ثبت املاک ، معاملات املاک و اسناد ملکی منطبق با نقشه های کاداستر  وهمچنین زمنیه ساز  ظرفیت کاهش میزان اختلافات و طرح دعوی ملکی در مراجع ثبتی و قضایی و ... است.

وی درتشریح سایرمحاسن کاداسترگفت:. به هنگام سازی نقشه ها و اطلاعات توصیفی(حقوقی ) املاک * ، اراضی و... اطلاعات توصیفی (حقوقی)  ؛ شامل ضمیمه کردن اطلاعات توصیفی مثل مالکیت ها ، ارزش ،  بهاء واطلاعات مندرج در پرونده ها – استخراج اطلاعات دفاتراملاک  - انجام عملیات پلاک گذاری و انجام امور مربوط به ارتباط نقشه ها با اطلاعات توصیفی هر قطعه ،  بر عهده قسمت اطلاعات توصیفی (حقوقی) می باشد،ابزار مدیریتی امور اراضی در شهرها و روستاها ، زمین های کشاورزی و کمک به توسعه شهرها و روستا های کشور ،  برخورداری از امنیت اطلاعات انحصاری افراد حقیقی و حقوقی وجلب اعتماد بیشتر و استقبال آنان از کاداستر وکاهش نارضایتی مردم در امور املاک و اراضی ازجمله دیگر محاسن کاداستراست.

به گفته وی امکان ایجاد هماهنگی ، وحدت و اشتراک بین فرهنگ و زبان مشترک در بدنه کاداستر و ثبت اسناد ؛ به نحوی که  هم از نظر ماهیت با کلیه مسایل حقوقی ومدنی ،  هماهنگ وهم سو با تعاریف و اصطلاحات ومفاهیم حقوقی بوده و نیز با اصطلاحات فنی در تعارض نباشد،کاداستر علاوه بر استفاده مستقیم در کلیه امور ملکی و سیستم های بانک اطلاعات زمین در سایر زمینه ها و برنامه های توسعه کاربرد داشه باشد و امکان تفکیک لایه های اطلاعاتی در این سیستم جهت جلوگیری از دو باره کاریها ازجمله سایرمحاسن کاداستراست.

وی با تاکید براینکه  نقشه های کاداستر تماماً با نقاط ژئودزی ماهواره (4) دقیق مرتبط است درمورد سایرمحاسن ویژگی های کاداستراشاره کرد:درهمین حال  ایفای نقش اول در تولید اطلاعات پایه را فتوگرامتری ( هوایی و فضایی ) و عدم اکتفاء به تولیدات خطی – رقومی (تبدیل اطلاعات به اعداد و ارقام )،  مشارکت دائمی وفعال نقشه برداران در امر نقشه برداری زمین طبق ضوابط نظامند وکارشناسی در امر کاداستر  ، مشارکت جمعی و الزامی همه نهادهای بهره بردار هم از لحاظ هزینه و هم از نظر استفاده از آن  که به نحوی با امور اراضی ، ملک و ساختمان ، مستحدثات ، تأسیسات فیزیکی ،آمایش ، مکان یابی ، عوارض  ، مالیات و ... از تولیدات واطلاعات کاداستر استفاده می کنند مثل شهرداری ها ، ادارات ثبت اسناد ، اداره اوقاف ،اداره مالیات برنامه وبودجه ، وزارت جهاد و کشاورزی ، محیط زیست ،  نیرو ، سازمان آب  و... ،. توجه کاداستر به مسائل و روابط سنتی ، تاریخی ، اعتقادات همه مناطق،. وضع ابزار پایه و دقیقی برای دریافت مالیات و عوارض عادلانه و . اطلاع رسانی گسترده ، فراگیر وبه موقع ومؤثر به افراد ذینفع ازدیگرمحاسن طرح کاداستراست.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم