تاریخ انتشار: ۰۹:۰۰ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۴۶۸۹
احتمال افزایش 4 درصدی سهم آموزش از تولید ناخالص
قرار است تا افق 1404 سهم آموزش و تحقیقات از تولید ناخالص داخلی به چهار درصد برسد، این در حالی است که اکنون بودجه تحقیقاتی کمتر از یک درصد است درحالی که سهم کشورهایی مانند کره جنوبی، ترکیه و آفریقای جنوبی اکنون 9 درصد است.
بودجه تحیقاتی کشور کمتر از یک درصد/ کره جنوبی 9 درصد

به گزارش اکوتیتر، آموزش و تحقیقات اثر بنیادین مهمی در جامعه دارد و یکی از اهداف مهم تمامی کشورهای توسعه یافته، روی آوردن به آموزش و تحقیقات گسترده است، بطوریکه سهم آموزش و تحقیقات در این کشورها نسبت به تولید ناخالص داخلی در حال افزایش است.

بنا به گفته کارشاسان، در حوزه آموزش و تحقیقات نیازمند تجدید قوا هستیم و با تغییر و تحولات مدیریتی می توان با یک تجدید قوا و انرژی بیشتر در این حوزه متمرکز شد.

آموزش و تحقیقات اثر بنیادین مهمی در جامعه دارد و یکی از اهداف مهم تمامی کشورهای توسعه یافته، روی آوردن به آموزش و تحقیقات گسترده است، بطوریکه سهم آموزش و تحقیقات در این کشورها نسبت به تولید ناخالص داخلی در حال افزایش است.

آموزش و تحقیقات در واقع می تواند موتور محرک و تحول آفرین اقتصاد کشور باشد و کشورهای پیشرفته با بهره گیری از علم روز بر روی فناوری های نوین متمرکز شده اند، درحالی که جهان کمتر توسعه یافته در بخش فناوری با ارزش افزوده پایین حرکت می کنند.

 راه آهن کشور نیز بایستی در زمینه آموزش و تحقیقات از تجربیات کشورهای دنیا بهره مند شود و از رویه های کشف شده و بدیهی تبعیت کند.


جهت گیری آموزش و تحقیقات، نیاز واقعی کشور و فناوریهای های نوین مساله جدی امروز است.

در این خصوص نقش مهم آموزش و تحقیقات در صنعت ریلی، بسیار مهم است، معاون راه اهن در اینباره می گوید: اجرای این ماموریت در داخل راه آهن خلاصه نمی شود، بلکه انتظار می رود ضمن تعامل با ذی نفعان داخلی و خارجی ، بر نیازهای راه آهن تمرکز کرده و نسبت به جمع آوری و دسته بندی کردن نیازها، اقدامات لازم و ضروری را برای رفع مشکلات و موانع انجام شود.

حسن بیرانوند معتقد است: توجه به تحولات فناوری و محیطی در سطح ملی و بین المللی از جمله مسائلی است که مرکز آموزش و تحقیقات باید آن را مورد نظر قرار دهد.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه‌آهن می گوید: تمرکز در سیاست گذاری، استفاده از همه ظرفیت ها و اجرای استانداردهای جدی و تعامل با راه آهن کشورهای مختلف برای توسعه مرزهای دانش از جمله سیاست های مهم در حوزه آموزش و تحقیقات است.

گفتنی است  پیش از این معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن گفت: دولت قصد دارد در پنج سال آینده 7.5 میلیارد دلار منابع مالی در بخش حمل و نقل ریلی و دیگر بخش های حمل و نقل اختصاص دهد.

بیرانوند یادآور شد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، قرار است در چشم‌انداز 1404 سهم جابجایی بار در کشور به میزان 30 درصد از سوی شبکه ریلی و 20 درصد مسافر در سطح کشور انجام شود
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم