تاریخ انتشار: ۱۹:۰۰ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۴۸۲۱
ارز تک نرخی پیش شرط حضور ایران در WTO
یک استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم صنایع خود را حمایت کنیم این حمایت از طریق ارز دونرخی محقق نمی شود، گفت: ارز دو نرخی ممکن است باعث شود کسانی که به یارانه نیاز دارند به حق خود نرسند.
حقوق یارانه بگیران همچنان تضییع می شود
به گزارش اکو تیتر: در شرایطی که مسئولان در چند سال اخیر وعده های زیادی را برای یکسان سازی نرخ ارز مطرح کرده اند، از آن سو، کارشناسان معتقدند تا زمانی که این تحول بزرگ رخ ندهد امکان جذب سرمایه گذار ، انجام فعالیت اقتصادی سالم و حمایت واقعی از صنایع مختلف کشور مسیر نمی شود. گفته می شود ارز دو نرخی نشانه وجود یک بیماری در اقتصاد هر کشوری است که سیستم اقتصادی را از فعالیت های شفاف دور می کند. در آخرین اظهار نظر مسئولان در خصوص یکسان سازی نرخ ارز ، رئیس کل بانک مرکزی وعده داده که تا چند ماه دیگر این اتفاق مهم رخ می دهد. اتفاقی که البته کارشناسان با دیده تردید به زمان محقق شدن آن می نگرند چرا که به باور آن ها هر چند که نرخ تورم مهار شده است و نوسانات نرخ ارز کنترل ، اما باز هم شرایط لازم برای رقم خوردن این اتفاق حیاتی و مهم فراهم نشده است.


ارز چند نرخی نشانه اقتصاد بیمار است
 دراین باره حسن مرادی ، کارشناس اقتصادی و متخصص سازمان تجارت جهانی با بیان اینکه ارز دو نرخی نشانه خوبی برای اقتصاد کشور نیست، در گفتگو با اکوتیتر گفت: به هر میزان که ما از سیستم های عادی و در عرف بین المللی  دور بشویم نشان از بیماری  و مشکلات اقتصادی مااست.

وی ادامه داد: وقتی کشوری سوبسید ، اعانه و یارانه می دهد و چند نوع ارز داشته باشد ،  ارز آن مورد خدشه قرار می گیرد. بنابراین اگر چه در برخی اوقات دولت ناچار است اینگونه موارد را وضع کند و نرخ ارز را در دو نرخ تصویب کند اما اگر بخواهد  روند جاری که در همه کشورها است را در پیش بگیرد باید از این وضعیت دور شود و روش مستقیم را جایگزین کند.

مرادی با تاکید بر اینکه در کشورهایی که معاملات اقتصادی شفاف نباشد دو قیمت بازار و واقعی به وجود می‌آید که همین مسئله باعث می شود افرادی که به قیمت واقعی دست پیدا می کنند از نوعی رانت بهره مند شوند، گفت:  به همین دلیل لازم است برای ایجاد یک فضای آزاد  و سالم اقتصادی بی‌ثباتی و چندگانگی در نرخ ارز  از بین برود  چرا که اصولا این رویه ضررهای متعددی را به همراه دارد  و تبعات زیادی در صادرات، واردات، تولید  دارد.

وی ادامه داد: ارز چند نرخی باعث می شود  سرمایه‌گذار خارجی رغبت و تمایلی برای سرمایه گذاری نداشته باشد چرا که آنها هم قطعا که با تکیه بر سیستم ارز چند نرخی نمی توانند بر روی آن حساب باز کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم صنایع خود را حمایت کنیم این حمایت از طریق ارز دونرخی محقق نمی شود، گفت:  ارز دو نرخی  ممکن است باعث شود کسانی که  به یارانه نیاز دارند به حق خود نرسند.

مرادی با تاکید بر اینکه دولت باید هر چه سریع تر فاصله موجود در نرخ ارز را پر کند، گفت: یکسان سازی نرخ ارز باعث بهبود  و شفاف سازی وضعیت اقتصادی ما در جهان می شود. بنابراین یکی از نیازها و شرایط ما برای ورود به بازار جهانی و به خصوص wTO  این است که ما در رقابت ها توان صنایع خود را به منصه ظهور برسانیم.

این کارشناس اقتصادی همچنین در خصوص مطرح شدن نام مسعود کرباسیان برای وزارت اقتصادی و دارایی گفت: معتقدم این انتخاب انتخابی شایسته است چرا که آقای کرباسیان فردی به اصطلاح  استخوان خرد کرده ای در اقتصاد کشور هستند و  سال ها در بخش گمرک فعالیت داشته است و یکی از مناسب ترین افرادی است که می تواند سکان هدایت این بخش را برعهده بگیرد و امیدواریم بتواند با تکیه بر تجارب خود  سکان هدایت وزارت دارایی را بر عهده بگیرد.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم