تاریخ انتشار: ۱۸:۰۰ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۴۸۲۲
رشد 183 واحدی شاخص
شاخص کل بورس در جریان معاملات امروز شنبه بازار سرمایه ۱۸۳ واحد رشد کرد این در حالی است که نخستین هفته معاملاتی مردادماه با افزایش حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران همراه بود.
معاملات فرابورس رونق تازه گرفت

به گزارش اکوتیتر، در جریان داد و ستدهای امروز شنبه بازار سرمایه تعداد ۵۲۷ میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۱۴۳ میلیارد تومان در ۴۷ هزار نوبت دادوستد شد و شاخص کل بورس با رشد ۱۸۳ واحدی در ارتفاع ۸۱ هزار و ۷۶۳ واحد قرار گرفت. 
 
بر اساس این گزارش بیشترین تاثیر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روزجاری به نام نمادهای حکشتی، شبندر و شپنا شد و در مقابل نمادهای معاملاتی تاپیکو، پاکشو و فملی با افت خود مانع افزایش بیشتر شاخص شدند. 
 
همچنین در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله ۱۸۲ میلیون ورقه به ارزش ۷۷ میلیارد تومان در ۳۰ هزار نوبت، آیفکس ۴.۴ واحد افت کرد و در ارتفاع ۹۱۹ واحد قرار گرفت.


7 هزار میلیارد ریال اوراق بهادار داد و ستد شد
بر اساس این گزارش، نخستین هفته معاملاتی مردادماه با افزایش حجم و ارزش مبادلات فرابورس ایران همراه بود به گونه‌ای که یک هزار و 17 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 508 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس ایران مبادله شد.

به گزارش اکوتیتر، افزایش 3 و 19 درصدی  حجم و ارزش مبادلات فرابورس در حالی در هفته منتهی به 6 خردادماه رخ داد که تعداد مبادلات انجام‌شده نسبت به هفته گذشته 9 درصد کاهش یافت اما این رقم در مقایسه با ابتدای سال جاری 5 درصد افزایش را نشان می‌دهد. 

در 5 روز معاملاتی هفته، در روز آغازین مبادلات بیشترین حجم مبادلات معادل 410 میلیون ورقه بین سهام‌داران جابه‌جا شد و بیشترین ارزش مبادلاتی به میزان بالغ بر 3 هزار و 300 میلیارد رالت به روز سه‌شنبه سوم مردادماه اختصاص داشت. 

بازار اول با داد و ستد 156 سهم به ارزش 284 میلیارد راله عملکرد سبزی را در این هفته به ثبت رساند و افزایش 22 و 6 درصدی ارزش و حجم مبادلاتی در این بازار رخ داد.

این در حالی است که در بازار دوم حجم و ارزش مبادلات با کاهش مواجه شد به  طوری که 178 میلیون سهم به ارزش 886 میلیارد راله در این بازار دست به دست شد که حاکی از کاهش 65 و 36 درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار نسبت به هفته پیش است. 

در مجموع سه تابلو معاملاتی بازار پایه نیز شاهد افزایش حجم و در مقابل کاهش ارزش مبادلاتی بودیم اما در مقایسه با ابتدای سال جاری حجم و ارزش مبادلات بازار پایه به ترتیب با رشد 8 و 98 درصدی همراه بوده است.  

در همین حال دادوستد 22 میلیون ورقه بهادار به ارزش 5 هزار و 359 میلیارد راله نتیجه جابه‌جایی‌های صورت‌گرفته میان خریداران و فروشندگان سهام در بازار ابزارهای نوین مالی بود که این ارقام نشانگر افت 41 درصدی حجم و رشد 50 درصدی ارزش مبادلان این بازار است. 

در این میان، اوراق بدهی و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ترتیب با افزایش 60 و 12 درصدی حجم و ارزش مبادلاتی همراه شدند و در سمت مقابل حجم و ارزش معاملاتی صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نسبت به هفته منتهی به سی‌ام تیرماه با کاهش مواجه شد. اما به لحاظ جایگاه از نظر میزان حجم و ارزش اوراق بدهی و ETFها رتبه‌های نخست و دوم را کسب کردند.  

همان‌گونه که اشاره شد این هفته استقبال از اوراق گواهی تسهیلات مسکن بیشتر از هفته پیش بیشتر بود. بدین ترتیب معامله‌گران 42 هزار ورقه تسهیلات مسکن را در 22 هزار نوبت داودستدی خریدوفروش کردند که ارزشی معادل 324 میلیارد رالد را رقم زد. 

در میان صنایع فرابورسی نیز گروه محصولات غذایی به جز قند و شکر با ارزش مبادلاتی 187 میلیارد رالب و دارا بودن 11 درصد از ارزش کل، بیشترین ارزش معاملات خرد را در میان بازار سهام (شامل بازارهای اول، دوم، پایه، اختیار معامله خریدوفروش و SME) و اختیار سهام به خود اختصاص داد. 

جایگاه‌های دوم تا چهارم از نظر ارزش مبادلاتی نیز به گروه‌های محصولات شیمیایی؛ انبوه‌سازی، املاک و مستغلات و سایر محصولات کانی و غیرفلزی به ترتیب با 7، 7 و 6 درصد از ارزش کل تعلق گرفت.  

در نهایت و در جریان بازار آخرین روز معاملاتی این هفته، شاخص کل فرابورس کمتر از یک واحد عقب‌نشینی کرد و در پله 920 واحدی دادوستدهای هفته را خاتمه بخشید در حالی که همچنان بازدهی 5 درصدی خود را از آغاز امسال حفظ کرد.

پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم