چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ | Wednesday, 16 January 2019
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۵ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۵۶۰۷
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ضمن تشریح جزییات افزایش ضریب بازیافت از میادین جنوب، گفت: بر اساس برآوردهای صورت‌گرفته چنانچه 66 مخزن موجود در مناطق نفت‌خیز جنوب وارد مدار شده و همه پروژه‌های افزایش بازیافت نیز اجرا شود، ضریب برداشت فعلی مناطق نفت‌خیز جنوب بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.

به گزارش اکوتیتر :   بیژن عالی‌پور، با بیان این‌که 18 مخزن از 66 مخزن نفتی موجود در مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه دوم عمرشان قرار دارند، گفت: این 66 مخزن فعال دارای 230 میلیارد بشکه حجم نفت درجاست که 67 درصد حجم نفت ایران را شامل می‌شود. بهترین روش ازدیاد برداشت کربناته در میدان‌های مناطق نفتخیز جنوب تزریق گاز است که هم اکنون در 50 درصد مخازن موجود، این عملیات انجام می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب افزود: تزریق گاز به مخازن دارای کربناته و نفت دوست پیشنهاد نمی‌شود و از آنجایی که مخازن موجود، نفت دوست هستند، اخیرا در مراکز تحقیقاتی روش تزریق آب تغییر یافته مانند آب هوشمند و کربناته در حال بررسی است و در صورتی که نتایج بررسی مثبت باشد به سمت اجرایی شدن آن‌ها گام بر می‌داریم. بر اساس برآوردهای صورت گرفته چنانچه 66 مخزن موجود وارد مدار شده و همه پروژه‌های افزایش بازیافت نیز اجرا شود ضریب برداشت فعلی مناطق نفتخیز جنوب بین 15 تا 20 درصد افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان این‌که مهم‌ترین چالش موجود در افزایش ضریب بازیافت مخازن مناطق نفت‌خیز جنوب، مخازن بنگستانی هستند که این مناطق حدود یک چهارم نفت درجا را به خود اختصاص داده‌اند، تصریح کرد: بر این اساس کارشناسان این شرکت در حال اجرای پروژه‌های تحقیقاتی برای به دست ‌آوردن فرمولی مناسب به منظور ازدیاد برداشت هستند. برنامه توسعه‌ هر میدان بر حسب چالش آن‌ها تدوین شده است. به عنوان مثال برخی از میدان‌ها به حفاری چاه نیاز دارند و برخی دیگر نیازمند سیستم‌های فرازآوری و یا نصب تلمبه در چاه هستند و برحسب مشکلات و امکاناتی که وجود دارد اولویت‌بندی می‌شوند. با نصب هر تلمبه بر روی چاه، سه تا چهار درصد به ضریب بازیافت میدان‌ها اضافه می‌شود. برای مثال در میدان اهواز بدون استفاده از تلمبه‌ها ضریب بازیافت 6.5 درصد است که با نصب آن‌ها به حدود 10 درصد می‌رسد.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم