يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ | Sunday, 23 September 2018
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - ۱۸ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۷۲۹۰
در همایش اعتلای اخلاق حرفه ای مهندسی مطرح شد:
عضو جامعه مهندسان مشاور گفت: گردش ازاد اطلاعات به جامعه مهندسی کشور کمک می کند که پیامدهای فعالیت خود در حوزه محیط زیست را بهتر رصد و بررسی کند.

جامعه مهندسی نمی تواند اخلاقی عمل کند / فضای کار در ایران اخلاقی نیست
به گزارش اکو تیتر: محمد علی حامدی عضو جامعه مهندسان مشاور ایران در همایش اعتلای اخلاق حرفه ای مهندسی بزرگترین مشکل جامعه مهندسی ایران را تصمیمات اجرایی درون سیستم حاکمیتی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر مهندسین استخدام می شوند  بدون اینکه به خیر و شر موضوع توجهی داشته باشند تصمیمات اتخاذ شده از راس سیستم را مهندسی کنند .

وی در ادامه با تاکید بر اینکه گردش ازاد اطلاعات باید در اختیار جامعه مهندسی قرار بگیرد تصریح کرد: گردش ازاد اطلاعات به  جامعه مهندسی کشور کمک می کند که پیامدهای فعالیت خود در حوزه محیط زیست را بهتر رصد و بررسی کند.

حامدی، با بیان این که جامعه مهندسی کشور به روش اخلاقی عمل نمی کند افزود: به دلیل عدم وجود فضای کار اخلاقی جامعه مهندسی هم نمی تواند به روش اخلاقی عمل کند.

عضو جامعه مهندسان مشاور ایران، یادآور شد: آیین اخلاقی هر حرفه بیانگر اصول و ارزش‏های پایدار و محوری اعضا در ارتباط با جامعه و گروه های ذیحق و ذینفع در آن حرفه است. هدف آن حفظ حقوق و حفاظت و دفاع از جامعه و گروه های مذکور، در برابر ضرر و زیان ‏های احتمالی ناشی از عملکرد آن حرفه است.

لزوم اجرای آیین اخلاق حرفه ای

در ادامه این همایش امیر آریا زند عضو هیات اجرایی شاخه مدیران جوان جامعه مهندسان مشاور اظهار داشت: در حال حاضر جامعه مهندسی کشور با استفاده از قدرت تحلیل مشکلات خود را حل و فصل کند.

وی در ادامه افزود: امروز، نیاز به آیین اخلاق حرفه‏ای در رشته‏های مهندسی و تکنولوژی بیش از گذشته احساس می‏گردد.

آریا زند، تصریح کرد: پیشرفت‏ها و دستاوردهای تکنولوژی طی قرن گذشته و ادامه روند پرشتاب آن در آینده هر چند رشد و گسترش شگفتی‏آوری را همراه داشته، آسیب‏های جدی و جبران‏نا‏پذیری نیز بر محیط زیست و کیفیت زندگی وارد ساخته و اخلاق، فرهنگ و محیط اجتماعی انسان را به شدت مورد تهدید قرار داده است.

عضو جامعه مهندسان مشاور ایران تصریح کرد: با توجه به برنامه توسعه کشور و طرح‌های عمرانی متعدد و سرمایه‏گذاری عظیم در آنها، مهندسان مشاور کشور رسالت مهمی در تهیه و نظارت بر اجرای طرح‌ها و توسعه ملی به عهده دارند و در جایگاهی قرار گرفته‏اند که نه تنها باید منافع ملی و سلامت محیط زیست کشور را مد نظر داشته باشند، بلکه باید حقوق کارفرمایان، پیمانکاران، کارکنان و گروه های کارشناسی و مهندسی را نیز محترم شمرده، از آن دفاع نموده و از راه یافتن فساد در حرفه مهندسان مشاور جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: از این رو مهندسان مشاور کشور بایستی در چارچوب ضوابط اخلاقی روشن و شفافی‏ که رعایت آنها موجب توسعه و کمال آنان و حرفه مهندسین مشاور در کشور می‏گردد، فعالیت کنند.در این راستا، شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در خردادماه 1383 کمیته‏ای را برای تدوین استراتژی جامعه و آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور تعیین نمود.

آریا زند افزود: کمیته مذکور ابتدا افراد، سازمان ها و گروه هایی را که حقوق آنان بایستی از سوی مهندسان مشاور مورد توجه و احترام قرار گیرد، تعریف نمود و بر این اساس در تدوین آیین اخلاق حرفه‏ای مهندسان مشاور، علاوه بر حفظ منافع ملی، محیط زیست و فرهنگ، توجه به حقوق کارفرمایان، حرفه مهندسی مشاورو هر یک از اعضا و کارکنان آنها را نیز لازم شمرد.

شرایط بحرانی اقتصاد شفافیت اطلاعاتی را محدود کرد
خسرو زرتاب عضو جامعه مهندسان مشاور نیز در ادامه این همایش با اشاره به بحران های اقتصادی ایجاد شده در کشور افزود: نرخ بیکاری جوانان در سال های 84 تا 94 بالغ بر 8 میلیون نفر برآورد شده است. این در حالیست که طی این سال ها تنها یک میلیون و 450 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است. یعنی به طور میانگین سالیانه تنها 150 هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

وی، با بیان اینکه سالیانه میانگین 750 هزار تا یک میلیون نفر به جمعیت بیکاران کشور اضافه می شود ادامه داد: براساس اظهارات وزیر کار باید سالیانه یک میلیون و 200 هزار شغل در کشور ایجاد شود. این اظهارات در حالی از سوی ربیعی مطرح می شود که ایجاد این میزان شرایط شغلی در کشور امکان پذیر نیست.

عضو جامعه مهندسی کشور تصریح کرد: در شرایط اسفناک کنونی که کشور با بحران های عدیده ای مواجه است صحبت از شفافیت اطلاعاتی نمی تواند قابلیت اجرایی داشته باشد.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم