پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ | Thursday, 13 December 2018
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۷ - ۱۸ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۷۳۰۹
وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان ، کشورش و جمهوری اسلامی ایران را شریکان اقتصادی خوبی برای هم خواند و گفت: هر دو کشور با توجه به موقعیت بسیار مناسب می توانند بازار پرمنفعتی برای کالاها و همچنین صادرات به دیگر کشورهای منطقه باشند.
ایران و گرجستان بازار مناسبی برای کالاهای هم هستند

به گزارش اکوتیتر، «گئورگی کاخاریا» وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان امروز (سه شنبه) طی سخنانی در ششمین کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی افزود: ما اهمیت زیادی برای این اجلاس قایل هستیم و باید روی موضوع توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور متمرکز شویم .
وی با اشاره به اهمیت تقویت روابط میان دو کشور در حوزه های مختلف ، افزود: گرجستان می تواند از طریق ایران به بازار 300 میلیون نفره منطقه وارد شود ضمن اینکه گرجستان هم دارای موقعیتی مناسب برای صادرات کالاهای ایرانی به اروپا است.

این مقام اقتصادی گرجی موقعیت ژئوسیاسی کشورش را مورد اشاره قرارداد و گفت: ایران می تواند با استفاده از این موقعیت بسیار مناسب کالاهای تولیدی خود را از طریق گرجستان به اروپا و کشورهای همسود (مشترک الامنافع) صادر کند .

کاخاریا همچنین توسعه بیش از پیش روابط دو کشور در حوزه های مختلف از جمله ارتباط هوایی و هوانوردی را خاطر نشان کرد و افزود: در حال حاضر هفت شرکت هواپیمایی ایرانی و گرجستانی میان دو کشور پروازهای مسافربری انجام می دهند و دهها هزار شهروند گرجی و ایرانی از این امکانات برای انجام مسافرت های متقابل بهرمند می شوند .

وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان همچنین از مساعدت های دولت جمهوری اسلامی ایران به این کشور از جمله در زمینه مهار کردن آتش سوزی در مناطق جنگلی این کشور ابراز قدردانی کرد .

طرف گرجستانی با بیان اینکه ما برای توسعه همکاری ها چند بخش اقتصادی را مشخص کردیم ، گفت: فعالیت در این حوزه ها برای هر دو طرف جذابیت زیادی دارد .

وی بر ضرورت بر طرف کردن موانع تعرفه در روابط تجاری تاکید کرد.

در این جلسه همجنین اعلام شد که گرجستان آماده برای ایجاد هر گونه شرایط لازم و فضای جدید برای سرمایه گذاران ایرانی است .
ششمین اجلاس روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان که از روز گذشته (دوشنبه) شروع شده است ، امروز پس از امضای پروتکل همکاری بین دو کشور به کار خود پایان خواهد داد.

علی ربیعی در راس یک هیات اقتصادی برای شرکت در این اجلاس به تفلیس سفر کرده است.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم