يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ | Sunday, 23 September 2018
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۱۹ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۷۳۲۳
با عبور از تقاضای هیجانی ایجاد شده
نگاهی به تحولات قیمت دلار از دیروز تا به ظهر امروز (چهارشنبه) نشان می دهد که نرخ دلار آرام روند نزولی خود را طی می کند؛ میانگین قیمت این ارز عمده که در روز دوشنبه 40 هزار و 410 ریال بود، دیروز به 40 هزار و 240 ریال کاهش یافت و تا ظهر امروز نیز به 40 هزار و 220 ریال بسنده کرده است.
به گزارش اکوتیتر، آغاز این روند نزولی را می توان در عبور از تقاضای هیجانی ایجاد شده، رسیدن به روزهای پایانی هفته و نیز اطمینان بخشی دولتمردان به مردم در زمینه صیانت از ارزش پول ملی جست و جو کرد.

بر اساس این گزارش ، اطمینان بخشی مسئولان پولی و مالی کشور درباره مقطعی بودن رشد قیمت دلار از یک سو و نیز عبور از تقاضای هیجانی ایجاد شده ناشی از نااطمینانی از آینده مبادلات ارزی در صورت خروج آمریکا از برجام، سبب شد تا روند افزایشی قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کند بلکه نزولی شود.

در ابتدای هفته جاری، رسانه های آمریکایی اعلام کردند که به احتمال زیاد دولت ترامپ این هفته در گزارشی به کنگره پایبندی نبودن ایران به برجام را اعلام می کند؛ از سوی دیگر چند هفته پیش سخنگوی دولت از محقق نشدن پیش بینی درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه امسال و احتمال وقوع کسری خبر داد و اعلام کرد که سعی می شود با صرفه جویی در منابع، این کسری جبران شود.

این تلنگر روانی کافی بود تا معامله گران فردایی بازار ارز دست به کار شوند که اثر آن در روند افزایش قیمت دلار در روزهای ابتدایی هفته دیده شد و حتی در روزهای دوشنبه و سه شنبه این هفته (17 و 18 مهر) میانگین قیمت فروش اسکناس دلار در طول روز بالای 40 هزار ریال باقی ماند.

با اوج گرفتن فعالیت معامله گران فردایی و سرپایی بازار ارز و به دلیل مقطعی و غیرمنطقی بودن افزایش قیمت ها، بانک مرکزی نیز ورود خود را به بازار تقویت کرد؛ برای نمونه در روز دوشنبه که قیمت دلار در محدوده 40 هزار و 410 ریال تثبیت شد، نرخ فروش اسکناس دلار آمریکا در صرافی های منتخب بانک مرکزی که ارز مورد نیاز بازار را تامین می کنند 39 هزار و 950 ریال بود.

دیروز نیز میانگین قیمت دلار در بازار آزاد 40 هزار و 240 ریال بود اما نرخ فروش اسکناس دلار آمریکا در صرافی های منتخب بانک مرکزی 39 هزار و 930 ریال رقم خورد.

شیوه بانک مرکزی در تامین اسکناس مورد نیاز بازار آزاد این است که ارزهای عمده را با نرخ هایی کمتر از بازار آزاد به 15 صرافی منتخب خود که بسیاری از آنها به بانک های بزرگ کشور وابسته هستند، می فروشد و خرده فروشان می توانند به طور روزانه تا سقف سالیانه پنج هزار دلار برای اشخاص حقیقی و 100 هزار دلار برای اشخاص حقوقی ارز خریداری کنند.

به همین دلیل افزایش روانی قیمت ها سبب شد تا برخی از معامله گران بازار ارز که به گفته مسئولان بانک مرکزی در اصناف دیگر مشغول فعالیت هستند اما در زمان بروز نوسان ها، وارد بازار می شوند، بار دیگر پشت صرافی های بانکی صف بکشند تا دلار ارزانتر بخرند و گرانتر بفروشند.پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم