يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ | Sunday, 23 September 2018
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۲۰ مهر ۱۳۹۶
کد خبر: ۱۷۳۳۹
در بازدید از باغ های نمونه:
مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد: امسال تولید زیتون کشور به 85 هزارتن برسد که با توجه به سرمازدگی نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.
واردات میوه و فرآورده زیتون ممنوع شد
به گزارش اکوتیتر، «احمد مستخدمی» در جریان بازدید خبرنگاران رسانه های سراسری از باغ نمونه کشوری زیتون واقع در شهرستان طارم - استان قزوین افزود: این درحالیست که سال گذشته تولید زیتون کشور به 102 هزار تن بود که به دلیل تغییرات آب وهوایی و حوادث غیرمترقبه و جبری از جمله سرمازدگی چنین مواردی در تولید محصولات باغی رخ می دهد.

وی اظهارداشت: به نظر می رسد از این میزان تولید میوه زیتون بین 70 تا 75 درصد آن کنسروی و 30 تا 35 درصد روغن استحصالی باشد.

به گفته وی، امسال با وجود کاهش تولید محصول ما از کیفیت بالایی نسبت به سنوات گذشته برخوردار است.

وی افزود: در سالیان گذشته 770 تن زیتون در کشور تولید می شد که اکنون به 85 هزارتن در سال رسیده است.

** افزایش سرانه مصرف روغن زیتون به 190 گرم در برنامه ششم توسعه

وی با بیان اینکه دفتر زیتون از سال 1372 فعالیت خود را آغاز کرده و در 25 سال گذشته تجارب خوبی در این عرصه به دست آورده است، گفت: طی این سالها سرانه مصرف روغن زیتون از 30 گرم به 130 گرم در سال رسید که اکنون تلاش داریم در برنامه ششم توسعه آن را به 190 گرم در برای هر نفر برسانیم.

** 85 هزار هکتار سطح زیرکشت زیتون در 26 استان کشور

مستخدمی تصریح کرد: در گذشته در سه استان زنجان گیلان و قزوین 4 هزار و 800 هکتار سطح زیرکشت زیتون داشتیم که با اقدام های انجام شده، اکنون به 85 هزار و 640 هکتار در 26 استان کشور توسعه یافته است.

** احداث 15 هزارهکتار باغ زیتون جدید در قالب طرح توسعه

مجری طرح زیتون کشور گفت: در برنامه ششم توسعه برای توسعه باغات زیتون به حدود 15 هزار هکتار برنامه ریزی کردیم؛ از این رو مهمترین عملکرد ما در دفتر طرح زیتون اصلاح و بازسازی باغات موجود و توسعه باغات با ارقام سازگار و تجاری مناسب هر منطقه است.

وی اضافه کرد: امسال برای اصلاح و بازسازی باغات موجود 33 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که طبق مصوبات هزینه می شود.

** جوان سازی 430 هکتار باغ مسن زیتون


وی با بیان اینکه کنون بیش از 18 درصد باغات کشور نیاز به جوان سازی دارد، اظهار داشت: در بحث اصلاح و بازسازی باغات، برنامه جوان سازی 430 هکتار باغات مسن در دستور کار است که به علت تراکم کشت، غیراقتصادی شده اند.

مجری طرح زیتون اضافه کرد: برای سال آتی برنامه تولید 84 هزار اصله نهال زیتون را داریم که در توسعه تولید این محصول تاثیرگذار است.

** تغذیه 1100 هکتار باغ زیتون در دستور کار قرار گرفت

مستخدمی تصریح کرد: اکنون یکی از معضلات بخش زیتون کشور تغذیه باغات زیتون است که اگر برطرف شود با پتانسیل جد ید عملکرد را افزایش می دهیم؛ در این راستا امسال 1100 هکتار مشارکت تغذیه ای باغات را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که متوسط عملکرد زیتون را از 2.1 هکتار موجود تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از 3 تن برسانیم؛ البته باید گفت که کاهش عملکرد تولید، به دلیل وجود باغات مسن است.

مستخدمی تصریح کرد: از میزان 85 هزار هکتار سطح زیرکشت باغات، 50 هزار هکتار از باغات بارور هستند و بقیه یا مسن بوده و یا به دلیل ارقام نامناسب بارور نیستند.

** واردات میوه و فراورده های زیتون ممنوع است

مجری طرح زیتون کشور گفت: طبق سیاست وزارت جهادکشاورزی در ممنوعیت واردات محصولات باغی، به طور قطع واردات میوه زیتون به شکل خام و فراوری شده همچنان ممنوع است در حالی که ما در واردات روغن زیتون هیچ ممنوعیتی نداریم.

وی مصرف روغن زیتون در کشور را بیش از 12 هزارتن در سال برآورد کرد و گفت: پارسال پنج هزار و 700 تن روغن زیتون به کشور وارد شد که پیش بینی می شود این میزان امسال به هشت هزار تن برسد.

** رصد تولید و واردات روغن زیتون به شورای ملی زیتون محول شد


مستخدمی گفت: برای جلوگیری از اختلاط روغن زیتون کیفی با روغن پومس یا دیگر روغن ها رصد این مهم به شورای ملی زیتون واگذار شد تا با رصد کامل تولید و واردات از هرگونه تخلف جلوگیری شود.

** مصرف زیتون کنسروی در ایران 2.5 برابر مصرف دنیا

این مقام مسئول با بیان اینکه در دنیا مصرف سرانه کنسرو زیتون 8 کیلوگرم است که مصرف زیتون کنسروی ایران 2.5 برابر مصرف دنیا است، گفت: اقلام کنسروی و دو منظوره بسیار خوبی در کشور داریم، اما به منظور افزایش سلامت جامعه، رشد تولید روغن زیتون در کشور و توسعه باغات با ارقام تجاری روز دنیا در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه هدف نهایی وزارت جهادکشاورزی، علاوه بر تولید اقلام کنسروی، تولید روغن زیتون است، تصریح کرد: احداث باغات متراکم و فوق‌متراکم، یکی از راهکارهای تحقق این برنامه است.
به گفته وی، باوجود اینکه امسال تولید زیتون مقدار کاهش پیدا کرده اما چون از سنوات گذشته ذخایری به امسال رسیده است، کمبودی در بازار این محصول نخواهیم داشت.

** صادرات زیتون ایران به دلایل فنی و قیمتی قابل رقابت نیست


«علی کشاورز» باغدار نمونه کشوری که عملکرد تولید زیتون آن در هر هکتار به 25 تن رسیده است نیز به خبرنگاران گفت: یکی از مشکلات صادرات زیتون ایران، استفاده از کودهای شیمیایی، سموم و فرآوری ناقص توسط باغداران سنتی است.

وی اظهار داشت: طبق نتایج آزمایشگاهی مصرف کودشیمیایی ما در باغات زیتون بالا نیست اما نزدیک 4 تا 5 درصد دیده شده است که نباید برای صادرات به این میزان باشد.

کشاورز از دیگر مشکلات صادرات را فرآوری ناقص و به طور مثال ظروف پلاستیکی در باز و یا از جنس پلی اتیلن دانست و افزود: این درحالیست که زیتون باید در ظروف فایبرگلاس بسته بندی شود.

وی با بیان اینکه عمده مشکلات صادرکنندگان زیتون در ایران به مسایل فنی و قیمتی باز می گردد، افزود: وقتی ما در هر هکتار بین یک تا دو تن برداشت محصول داریم اما ترکیه در هر هکتار بین 10 تا 20 تن برداشت محصول انجام می دهد، چگونه می توانیم در بخش صادرات از لحاظ فنی و قیمتی رقابت کنیم؛ البته گشایش هایی صورت گرفته که علاوه بر مشکلات بانکی نیز مرتفع شود.

این کشاورز نمونه در صنعت زیتون، از دیگر مشکلات این عرصه را وجود باغداران خرد برشمرد و اظهار داشت: باغداران سنتی با در اختیار داشتن یک تا 2 هکتار باغ زیتون، توان مبارزه با آفات را ندارند و این کار برایشان مقرون به صرفه نیست.

وی ادامه داد: این امر سبب شده تا باغداران بزرگ برای مبارزه با آفات همت مضاعف داشته باشند و در سمپاشی هایی که انجام می دهند، از بروز آفات جدید در باغات جلوگیری کنند.

به گفته وی، وزارت جهادکشاورزی برای افزایش تولید زیتون باید دست از توصیه باغداران سنتی بردارد به صورت جدی تر در تولید و مصرف کود وسم با آنان برخورد کند.

کشاورز گفت: در صورت افزایش عملکرد، تولیدات ما نیز اقتصادی می شود به طوری که اگر ما 85 هزار هکتار موجود سطح زیرکشت را به هکتاری 10 تن عملکرد برسانیم سالانه 850 هزار تن تولید زیتون خواهیم داشت که اگر 100 هزارتن برای بازار داخلی به مصرف برسد 700 هزارتن آن معادل 120 هزارتن روغن زیتون برای مصرف داخلی و صادرات کافی است.

وی با تاکید بر اینکه اکنون اولویت اصلاح باغات موجود از احداث توسعه باغات پر اهمیت تر است، افزود: اکنون در این وضعیت به اندازه اقیانوس برای تولید محصول آب استفاده می کنیم؛ اگر با این شرایط کارخانه آب معدنی بزنیم و روغن زیتون وارد کنیم مقرون به صرفه تر است زیرا با مدیریت مصرف یک پنجم این آب مصرفی فعلی می توانیم 10 برابر تولید محصول داشته باشیم.

این زیتون کار نمونه کشور اضافه کرد: در صورت مدیریت مناسب تولید زیتون، توجیه اقتصادی و بهره وری این محصول از پسته بیشتر است.

به گفته وی، در سال 92 عملکرد تولید زیتون در باغ های وی 2.5 تن زیتون در هر هکتار بود که با اقدام های مدیریتی انجام شده، این رقم به تولید 17 تن در هکتار و امسال به 25 تن در هکتار رسیده است.
کشاورز اظهار داشت: شرایط نشان می دهد که از سال 92 به بعد عملکرد تولید باغ زیتون بین 20 تا 25 درصد هر ساله افزایش داشته است.

وی ادامه داد: سال گذشته برای مبارزه با سرمازدگی در باغی به وسعت 260 هکتار در 200 نقطه به مدت سه شبانه روز آتش روشن کردیم تا از سرمازدگی جلوگیری شود که این موارد باید به باغداران سنتی نیز توصیه شود.

این باغدار نمونه کشوری با بیان اینکه این باغ دارای زنجیره تولید زیتون، فرآوری تا مصرف است، خواستار صدور مجوز احداث گلخانه نهال زیتون شد تا زنجیره این کشت صنعت به طور کامل تکمیل شود.

اکنون رتبه جمهوری اسلامی ایران در بین 43 کشور زیتون خیز دنیا از منظر تولید مقام 20 و از لحاظ سطح زیرکشت مقام 13 را داراست و برترین استان های زیتون خیز کشور شامل گیلان، زنجان، قزوین، گلستان، فارس، سمنان و کرمانشاه می شود.

طبق آمارها سطح زیرکشت زیتون در جهان 11 میلیون و 188 هزار و 404 هکتار، تولید روغن زیتون 3 میلیون و 270 هزار تن، تولید کنسرو جهان دو میلیون و 686 هزارتن و میزان عملکرد جهانی یک هزار و 685 کیلوگرم در هکتار است و کشورهای عمده تولید کننده زیتون جهان اسپانیا، ایتالیا، یونان، ترکیه، سوریه، مراکش و تونس هستند.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم