شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ | Saturday, 20 April 2019
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۹۵۰۸
مردم ایران امروز در حالی سی و نهمین سالگرد اشغال لانه جاسوسی آمریکا را گرامی می‌دارند که بر اساس نظرسنجی‌ها، مردم سراسر جهان دیدگاهی منفی‌تر از گذشته نسبت به این کشور پیدا کرده‌اند.
به گزارش اکوتیتر : امروز مردم ایران در حالی سی و نهمین سالگرد اشغال لانه جاسوسی آمریکا را جشن می‌گیرند که بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، مردم سراسر جهان و حتی متحدان سُنتی آمریکا، دیدگاهی منفی‌تر از گذشته نسبت به این کشور پیدا کرده‌اند.

بر اساس نتایج به دست آمده از نظرسنجی موسسه بین‌المللی "پیو" که در ۲۵ کشور انجام شده، تنها ۳۰ درصد از مردم آلمان (۵ درصد کمتر از سال گذشته میلادی) نگاهی مثبت به آمریکا داشته و آمریکا در زمره کم‌طرفدارترین کشور‌ها در آلمان قرار دارد.

همچنین تنها ۳۸ درصد از مردم فرانسه و ۳۹ درصد از مردم کانادا نگاهی مثبت به آمریکا دارند. نگاه مثبت مردم مکزیک به آمریکا نیز با وجود همسایه بودن تنها ۳۲ درصد ارزیابی شده است.

علاوه بر این، تنها ۷ درصد پرسش‌شوندگان اسپانیایی، ۹ درصد از فرانسوی‌ها و ۱۰ درصد از پرسش‌شوندگان آلمانی به توانمندی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در مدیریت و رهبری اعتماد داشته و او را شخصیتی محبوب می‌دانند و در مجموع اکثر پرسش‌شوندگان در ۲۰ کشور (بالغ بر ۷۰ درصد) گفته‌اند به ترامپ بی‌اعتماد هستند.

نظرسنجی موسسه پیو در کل نشان می‌دهد وجهه جهانی آمریکا که در سال ۲۰۱۷ همزمان با روی کار آمدن ترامپ، سقوط شدیدی را تجربه کرد، کماکان در دومین سال حضور او در قدرت نیز سیر قهقرایی را طی می‌کند و اکنون حدود نیمی از مردم جهان چهره‌ای منفی از آمریکا در ذهن دارند و افرادی که دیدگاه مثبتی به این کشور دارند نیز عمدتا از کشورهای متحد آمریکا هستند.

نشریه فورچون در گزارشی می‌گوید نتایج نظرسنجی موسسه پیو درباره وجهه جهانی آمریکا انعکاسی از آنچیزی است که ماه گذشته در موقع سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل اتفاق افتاد. رئیس‌جمهور آمریکا زمانی که در این سخنرانی گفت دولت او در کمتر از دو سال تقریبا بیش از هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا دستاورد داشته، تقریبا تمام حضار با صدای بلند شروع به خندیدن کردند.

به اعتقاد تحلیلگران، رفتار ترامپ طی دو سال گذشته تاثیر زیادی بر تخریب وجهه آمریکا در جهان داشته است. او از زمان ورود به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ آمریکا را از توافقات بین‌المللی متعددی از جمله توافق آب و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای ایران خارج کرده و با متحدان آمریکا نیز بر سر مباحث مالی و تجاری دچار تنش شده است.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم