شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ | Saturday, 20 April 2019
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۱۴ آبان ۱۳۹۷
کد خبر: ۱۹۵۳۸
یک مقام مسئول گفت: پیش‌بینی می‌شود ظرف پنج سال آینده، یک میلیون هکتار باغات کشور زیر سایبان بروند.
به گزارش اکوتیتر : ولی‌اله بنی‌عامری مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور گفت: امسال برای اجرای طرح سایبان‌ها نزدیک به یک هزار هکتار مجوز صادر شده است.

وی کاهش تنش‌های محیطی و تبخیر آب، سرمازدگی، گرمازدگی، آفتاب سوختگی، بادها و باران‌های شدید، جلوگیری از خسارات ناشی از آفات و پرندگان را از اهداف اجرای این طرح کلان برشمرد.

بنی‌عامری ادامه داد: در راستای توسعه سایبان در باغات در ۱۷ استان کشور، پایلوت تحقیقاتی برنامه ریزی کرده‌ایم که در حال تصویب است.

مجری طرح توسعه گلخانه‌های کشور  با بیان اینکه اجرای پایلوت تحقیقاتی در زمینه توسعه سایبان‌ها در اراضی باغی اواخر سال آغاز می‌شود، تصریح کرد: این طرح تحقیقاتی دو ساله با مشارکت موسسه‌های تحقیقات بخش کشاورزی و دفتر طرح توسعه گلخانه‌های کشور اجرا می‌شود.

وی سطح باغات کشور را دو میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: این سایبان ها برای تولید سبزی و صیفی گلخانه‌ای به ویژه در مناطق جنوب کشور کاربرد دارد.

مجری طرح توسعه گلخانه های کشور در ادامه افزود: باغات جدید الاحداث باید زیر سایبان بروند.

وی با اشاره به اصلاح و جوانسازی ۴۰۰ هزار هکتار باغات، اعلام کرد: اگر این باغات به سمت کشت متراکم بروند الزاما باید از سایبان استفاده کنند.

بنی عامری درباره خسارات ناشی از تنش های محیطی به باغات گفت: سالانه ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی باغی در معرض آسیب های ناشی از تنش‌های محیطی هستند و سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان باغات کشور از این محل دچار خسارت می‌شود.

به گفته وی، طراحی سایبان ها، تدوین دستور العمل فنی و اجرای آن توسط این دفتر انجام و در سال ۹۶ به استان‌ها ابلاغ شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: جنس سایبان‌ها از پوشش پولیمری هستند و تا ۱۰ سال دوام دارند.

وی در پایان تصریح کرد: در ایتالیا بخش عمده ای از باغات زیر پوشش سایبان است و کشورهای اروپای شرقی همچون صربستان در باغات از سایبان استفاده می کنند.
پیشنهاد سردبیر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرونده ویژه
۱ / ۵
تصاویر منتخب2
۱ / ۴
مجلات معتبر اقتصادی2
۱ / ۲
فیلم2
اخبار خودرو-صفحه خبر
مناقصه و مزایده2
استخدام2
عکس
فیلم