مهمترین خطرها برای دنیای فناوری در سال 2023

  • تحلیلگران می گویند رکود اقتصادی بزرگترین خطر کلان جهان فناوری در سال 2023 خواهد بود.
  • رکود اقتصادی به دنبال خطرات «رقابت آمریکا علیه چین» و «بحران انرژی» اتفاق می افتد.
  • این احساس وجود دارد که صنعت فناوری در هوس عواملی است که نمی تواند کنترل کند، زیرا بیشتر مسائل به خود فناوری مربوط نمی شود.
  • مسائل مربوط به چین به طور برجسته در این رتبه بندی قرار دارند و سه بار ظاهر شده اند.

کانترپوینت ریسرچ جدیدترین فهرست و تجزیه و تحلیل خود را از مهترین خطراتی که به احتمال زیاد صنعت فناوری را در سال 2023 تحت تاثیر قرار می دهند منتشر کرده است. در این لیست که نتیجه یک نظرسنجی انجام شده، پتانسیل رکود اقتصادی در رتبه بندی قرار گرفته است. بالاترین میزان، با اختلاف زیاد، و به دنبال آن تنش های مداوم ایالات متحده و چین، و بحران انرژی، که عمدتاً از جنگ روسیه و اوکراین سرچشمه می گیرد.

1- خطر رکود اقتصادی تقریباً همه صنایع را تحت تأثیر قرار می دهد و با وجود رونق پس از همه گیری، فناوری در امان نبوده است. نگرانی‌ها در مورد رکود که باعث سایر ریسک‌های کلان می‌شود، در سراسر نگرانی‌های اصلی تحلیلگران ما دیده می‌شود.

2- در سال 2022، ما همچنین شاهد تشدید تنش ها در رقابت ایالات متحده و چین بودیم. مهمتر از همه، تحریم های مقامات ایالات متحده علیه صنعت نوپای نیمه رسانا چین احتمالاً رشد این بخش مهم استراتژیک را با پیامدهای عمیق و طولانی مدت در چین و فراتر از آن متوقف می کند. در جاهای دیگر، دو کشور هنوز کینه های زیادی دارند که مهمترین آنها وضعیت تایوان، موضع در مورد جنگ در اوکراین و تنش های تجاری است. هر یک از اینها پتانسیل این را دارد که کشورها را به درگیری های عمیق تر بکشاند، اما از دیدگاه ما، تکه تکه شدن سیستم جهانی به “دو استاندارد” بالقوه جدی ترین تهدید برای صنعت فناوری است، زیرا نوآوری با کاهش هزینه ها کاهش می یابد.

3- تورم در غرب در سال 2022 به بالاترین سطح در دهه‌های اخیر رسید. یکی از محرک‌های اصلی این تورم، بحران انرژی بوده و هست. هزینه انرژی در سال 2022 در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، به ویژه برای کشورهای اروپایی و همچنین کشورهایی که در بازارهای نوظهور هستند، افزایش یافت. از آنجایی که ما هیچ پایان قطعی برای جنگ پیش‌بینی نمی‌کنیم، انرژی همچنان به عنوان یک پلتفرم بی‌ثبات برای اقتصاد جهانی در سال 2023 خواهد بود، به‌ویژه که افزایش زیادی در تقاضای انرژی به دلیل بازگشایی چین انتظار می‌رود. سیگنال‌های مثبتی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد، مانند تصویب بسته‌های مهم انرژی پاک توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده که انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری‌ها را افزایش داده و انتشار گازهای گلخانه‌ای را بسیار سریع‌تر از آنچه در ابتدا پیش‌بینی می‌شد، کاهش دهد. اما هنوز، جهان سال‌ها و شاید ده‌ها سال با توقف اتکای خود به هیدروکربن‌ها به عنوان منبع اصلی انرژی فاصله دارد.

نگاهی به سایر خطرهایی که فناوری را تحدید میکند می اندازیم:

4- درد بازارهای نوظهور: رونق پس از همه گیری در بازارهای نوظهور وجود ندارد و منجر به کاهش قابل توجه استانداردهای زندگی می شود. دلار آمریکا قوی، فقدان سرمایه گذاری داخلی، بدتر شدن موقعیت مالی و پولی، و تداوم نوسانات در منابع انرژی و مواد غذایی، پتانسیل رشد بازارهای نوظهور را مختل خواهد کرد.

5- عقب نشینی درآمدهای فناوری: فناوری بزرگ کارگران زیادی را استخدام کرد و پروژه های بسیار ضعیفی را به عهده گرفت. اکنون، برداشت پول «آسان» شرکت‌های کمتر قوی را به شدت افشا می‌کند. بخش‌هایی که در معرض تنش‌های ژئوپلیتیکی، بررسی‌های نظارتی و مدل‌های تجاری متهم به ایجاد آسیب‌های اجتماعی هستند، بیشترین فشار را خواهند داشت.

6- خروج بی نظم چین از COVID-Zero: خروج ناگهانی از COVID-Zero اکثر مردم را غافلگیر کرده است و منجر به موج گسترده عفونت و مرگ و میر بیش از حد شده است. انتظار می‌رود که در سال 2023 با آزاد شدن تقاضای سرکوب‌شده، جهش اقتصادی ایجاد شود، اما آسیب‌های بهداشتی می‌تواند در اقتصاد و جامعه باقی بماند.

7- رکود اقتصادی درازمدت چین: چین سه سال «از دست رفته» را در طول همه‌گیری دید که رشد اقتصادی پشت سر گذاشته شد. این آزمونی است برای اینکه ببینیم آیا کشور می‌تواند موجوی رشد اقتصادی خود را دوباره کشف کنند، در حالی که با طیفی از مسائل ساختاری از جمله کاهش جمعیت، سطوح بالای بدهی و شکاف بخش املاک می‌کند.

8- امنیت سایبری: همه‌گیری و جنگ در اوکراین آغازگر دوره‌ای از حملات سایبری مداوم و پرمخاطب است که در سال‌های آینده همچنان خطرات جدی برای کسب‌وکارها و موسسات به همراه خواهد داشت. این احساس وجود دارد که مدافعان برای رسیدن به مهاجمان تلاش می کنند، مهاجمانی که دارای منابع غنی هستند و زیرکانه عمل می کنند و برخی از آنها توسط بازیگران بدخواه دولتی حمایت می شوند.

9- “تجدید مجدد” زنجیره تامین انتظارات را برآورده نمی کند: بحث در مورد ساخت یک زنجیره تامین داخلی و “مقاوم” همچنان مورد توجه قرار می گیرد، اما محیط رکود جهانی، ماهیت اصول اقتصادی و واقعیت های لجستیکی چالش های دلهره آور را برای کسانی که به دنبال جابه جایی هستند ایجاد می کند.

10- تغییرات آب و هوا: سال 2022 گرم ترین سال ثبت شده بود. آب و هوای شدید باعث تلفات جانی و اقتصادی قابل توجهی شد. برخی از پیشرفت ها توسط مهم ترین بازیگران جهان انجام شده است، اما از اهداف کلیدی آب و هوا فاصله دارد. شرکت‌ها شروع به اصلاح شیوه‌های تجاری خود کرده‌اند تا موضع مسئولانه‌تری نسبت به محیط زیست اتخاذ کنند، اما گاهی اوقات به نظر می‌رسد که این بیشتر یک چرخش بازاریابی باشد تا اقدام واقعی.

علیرغم لحن تیره و تار ما، تأکید می کنیم که دلیل ضربه های منفی شدید به صنعت فناوری در سال 2022 این بود که بسیاری از آنها برای وسعت و تمرکز خطرات آماده نبودند. در سال 2023، بسیاری از ریسک‌هایی که شناسایی کردیم به خوبی شناخته می‌شوند و زیرک‌ترین شرکت‌ها مکانیسم‌های کاهش‌دهنده‌ای را برای هدایت آینده نامشخص کوتاه‌مدت ایجاد خواهند کرد. با این وجود، برای همه فعالان صنعت بسیار مهم است که نسبت به خطرات بالقوه محتاط باشند و برای فرصت‌های بالقوه برنامه‌ریزی کنند، به‌جای اینکه تحت تأثیر ناملایمات کوتاه‌مدت قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

مدیرعامل هواوی: گوشی‌های اپل بیشتر از هواوی خراب می‌شوند

ی فروردین 13 , 1402
مدیرعامل هواوی، ریچارد یو در انجمن EV100 چین اعلام کرد که نرخ خرابی تولیدات این شرکت در مقایسه با اپل بسیار کمتر بوده و این موضوع نشان‌دهنده یک تحول قابل توجه در سیستم مدیریت کیفیت هواوی است. زمانی‌که ریچارد یو برای نخستین بار مدیریت این کسب‌وکار را بر عهده گرفت […]

شاید برای شما جالب باشد

دسترسی های سریع