نکات مهم Google I/O 2023: هوش مصنوعی مولد، جستجو و موارد دیگر

گوگل کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود را با نام I/O 2023 در سالن آمفی تئاتر Shoreline در Mountain View کالیفرنیا برگزار کرد. بزرگترین رویداد سال این شرکت با حضور توسعه دهندگان، رسانه ها و شرکا برگزار شد. در این کنفرانس، گوگل نگاهی اجمالی به ویژگی‌های جدید ارائه کرد که توسط هوش مصنوعی مولد ارائه می‌شود و اینکه چگونه چشم‌انداز محصولات اصلی را از Gmail به Sheets، Slides و Google Photos تغییر می‌دهد. این شرکت همچنین قابلیت های پیشرفته چت بات Bard خود را به نمایش گذاشت. گوگل همچنین با عرضه اولین گوشی هوشمند تاشو خود ، Pixel Fold، گوشی هوشمند مقرون به صرفه Pixel 7a و Pixel Tablet، اعلامیه های سخت افزاری خود را اعلام کرد. چیزهای زیادی برای صحبت وجود دارد، و در اینجا چند نکته کلیدی از Google I/O 2023 آورده شده است.

هوش مصنوعی مولد در مرکز صحنه قرار می گیرد

ساندار پیچای هنگام شروع سخنرانی خود گفت: “هوش مصنوعی سال بسیار شلوغی را سپری می کند، بنابراین ما باید در مورد چیزهای زیادی صحبت کنیم.” گوگل بیش از یک ساعت در مورد هوش مصنوعی و رویکرد «جسورانه و مسئولانه» این شرکت صحبت کرد.

Gmail یک ویژگی جدید «به من کمک کن بنویسم» دریافت می کند

پس از ویژگی‌هایی مانند پاسخ هوشمند و نوشتن هوشمند، اکنون Gmail ویژگی جدیدی به نام «به من کمک کن بنویسم» دریافت می‌کند. این یک ویژگی ساده است که می تواند به شما در صرفه جویی در زمان و تلاش هنگام نوشتن ایمیل کمک کند. بگویید پرواز شما به تازگی لغو شده است و می خواهید ایمیلی بنویسید و درخواست بازپرداخت کنید. این ویژگی جدید می‌تواند جزئیات پرواز را از ایمیل لغو خطوط هوایی بگیرد و یک ایمیل پیش‌نویس برای شما بنویسد. اگر فکر می کنید خیلی کوچک است، گزینه ای برای “Elaborate” برای جذاب تر کردن آن وجود دارد، یا حتی می توانید برای یک ایمیل کاملا جدید روی “Recreate” کلیک کنید. این ویژگی به عنوان بخشی از Google Workspace در هفته های آینده شروع به کار خواهد کرد.

Google Maps یک نمای همه جانبه جدید از مسیرها دریافت می کند

هنگام استفاده از Maps برای ناوبری، کاربران می‌توانند روی گزینه «نمای غوطه‌ور» کلیک کنند تا تصویر واقعی از مسیر را دریافت کنند. اما این همه چیز نیست، شاخص کیفیت هوا (AQI)، به‌روزرسانی‌های لحظه‌ای آب و هوا و همچنین پیش‌بینی آب‌وهوا را به شما نشان می‌دهد. این ویژگی تا پایان سال 2023 در 15 شهر در سراسر جهان ارائه خواهد شد.

Google Photos ویرایشگر جادویی را دریافت می کند

طبق داده های گوگل، هر ماه 1.7 میلیارد عکس در Google Photos ویرایش می شود. پس از معرفی Magic Eraser که به شما امکان می‌دهد اشیاء و افراد ناخواسته را از عکس‌ها حذف کنید، اکنون Google ویرایش عکس را با Magic Editor به مرحله بعدی می‌برد. از هوش مصنوعی مولد و مهندسی معنایی برای کمک به ویرایش و بهبود تصاویر خود استفاده می کند.

ویرایشگر جادویی علاوه بر حذف اشیاء ناخواسته، می تواند قسمت هایی از تصویر را که در عکس نیستند نیز پر کند. گوگل این ویژگی را با مثالی به نمایش گذاشت که در آن می توانید سوژه را در عکس و سایر اشیاء را نیز جابجا کنید. سپس Magic Editor می تواند قطعات برش خورده مانند بادکنک ها را اضافه کند و حتی اشیایی مانند نیمکت ها را مانند مثال های زیر گسترش دهد. اگرچه نتایج کامل نیستند، همانطور که در مثال ها به وضوح مشهود است، هنوز شگفت انگیز است که هوش مصنوعی مولد چه چیزی می تواند به دست آورد. این ویژگی اواخر امسال به Google Photos می آید.

پالم 2، آخرین LLM گوگل معرفی شد

آخرین مدل زبان بزرگ (LLM) از Google، PalM 2، می‌تواند طیف وسیعی از موضوعات را از تولید زبان طبیعی تا نوشتن کد، استدلال و حتی ترجمه چند زبانه انجام دهد. حتی بیش از 100 زبان گفتاری را پشتیبانی می کند. بیش از 25 محصول Google اکنون از PalM 2 استفاده می‌کنند. در اندازه‌های مختلف به نام‌های Gecko، Otter، Bison و Unicorn موجود است – Gecko به اندازه‌ای کوچک است که حتی در حالت آفلاین روی تلفن هوشمند اجرا شود.

گوگل همچنین عمیقاً روی مسئولیت هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده است، جایی که محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی دارای ابرداده و واترمارک برای شناسایی محتوا است.

Google Bard بهتر می شود

چت ربات هوش مصنوعی گوگل، Bard، اکنون می تواند کدنویسی و اشکال زدایی را در بیش از 20 زبان برنامه نویسی از جمله C، C++، JavaScript و Python انجام دهد. می‌توانید از Bard مکان‌هایی را که باید حتما ببینید، نوشتن شرح‌های خنده‌دار بر اساس عکس‌ها، یا حتی درخواست پیشنهاد برای کالج‌ها و برنامه‌های آموزشی متفاوتی که ارائه می‌دهند، بخواهید، بنابراین به مشاوره شغلی کمک کنید. همچنین می‌توان پاسخ‌های Bard را در Docs یا Gmail صادر کرد. این شرکت همچنین دسترسی Bard را برای کاربران بیش از 180 کشور به زبان انگلیسی باز می کند.

هوش مصنوعی مولد در Google Workspace

گوگل همچنین هوش مصنوعی مولد را به Workspace می آورد، از جمله Docs، جایی که برای نوشتن کمک می کند. به عنوان مثال، می‌توانید از دستیار هوش مصنوعی بخواهید که شرح شغلی برای یک موقعیت نماینده فروش، پوشش نامه، اسکریپت ویدیویی، توضیحات محصول، دعوت‌نامه‌ها و موارد دیگر بنویسد.

در اسلایدها، می‌توانید تصاویر، کلیپ‌های ویدیویی و صوتی تولید شده به‌طور خودکار ایجاد و اضافه کنید تا به ارائه‌ای جذاب ببخشید. در «کاربرگ‌نگار Google»، می‌توانید از دستیار بخواهید فهرستی با نرخ‌ها ایجاد کند، یا اطلاعات آماری و تحلیلی را از داده‌های خام استخراج کند، و موارد دیگر.

جستجوی گوگل با هوش مصنوعی مولد شارژ شده است

در نهایت، گوگل همچنین در مورد آوردن هوش مصنوعی مولد به جستجوی گوگل صحبت کرد که می تواند با خلاصه کردن اطلاعات متنی موجود در اینترنت به سوالات پاسخ دهد. سپس کاربران می توانند سوالات بعدی را برای دریافت پاسخ های دقیق تر بپرسند. گوگل با مثالی از جستجوی دوچرخه های الکترونیکی نشان داد. الگوریتم‌ها می‌توانند بررسی‌های محصول را از وب‌سایت‌های مختلف فهرست و خلاصه کنند و پیوندی برای خرید آنلاین ارائه دهند.

با این اعلامیه ها، گوگل نشان می دهد که می تواند به تهدید ناشی از مایکروسافت پاسخ دهد . گوگل قبلاً به نظر می رسید که از کامل بودن پیشنهادات مایکروسافت غافلگیر شده بود و در مقابل تهدید رقابتی دفاعی به نظر می رسید. با این حال، در طول رویداد I/O، گوگل متین‌تر به نظر می‌رسید و مجموعه‌ای از برنامه‌ها و سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نشان می‌دهد که احتمالاً در حال حاضر تهدیدی را برای تجارت اصلی جستجوی خود از بین برده است.

اعلامیه های سخت افزاری گوگل پیکسل در I/O 2023

طبق معمول، گوگل همچنین اعلامیه های سخت افزاری را با گوشی هوشمند مقرون به صرفه Pixel 7a، Pixel Tablet و Pixel Fold مورد انتظار آغاز کرد. هدف همه این دستگاه ها ارائه بهترین تجربه سخت افزاری و نرم افزاری گوگل است. در زیر کاپوت، هر سه دستگاه از تراشه سفارشی Google Tensor G2 استفاده می‌کنند که ویژگی‌هایی مانند Pixel Call Assist را ارائه می‌کند که به جلوگیری از انتظار طولانی، پیمایش منوهای درخت تلفن و موارد دیگر کمک می‌کند. یادگیری ماشینی روی دستگاه همچنین ویژگی‌های گفتاری پیشرفته مانند ترجمه زنده و رونویسی را فعال می‌کند. این دستگاه ها همچنین با تراشه امنیتی Titan M2، بازگشایی ایمن با چهره، VPN، هشدارهای بحران و تشخیص تصادف خودرو از جمله ویژگی های دیگر، امنیت بیشتری را ارائه می دهند.

Google Pixel 7a: قیمت، مشخصات کلیدی و موارد دیگر

Google Pixel 7a با قیمت 499 دلار و با 8 گیگابایت رم LPDDR5 و 128 گیگابایت حافظه UFS 3.1 در دسترس است. این گوشی هوشمند دارای گزینه های دو سیم کارت (سیم کارت فیزیکی و eSIM) است و از Wi-Fi 6e و 5G پشتیبانی می کند. باتری 4385 میلی آمپر ساعتی دارد و قابلیت شارژ بی سیم را دارد.

این گوشی هوشمند دارای صفحه نمایش 6.1 اینچی FHD+ OLED با نرخ رفرش 90 هرتز، دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی با OIS، دوربین 13 مگاپیکسلی فوق عریض و دوربین جلو 13 مگاپیکسلی است. کاربران تمام ویژگی‌های دوربین پیکسل را به عنوان Pixel 7 Pro دریافت می‌کنند، از جمله پاک‌کن جادویی، رفع تاری عکس، نوردهی طولانی، تاپ شات و موارد دیگر. از نظر فیلمبرداری، برای دوربین پشتی تا 4K 60 فریم بر ثانیه و برای دوربین جلو 4K 30 فریم در ثانیه پشتیبانی می شود. ویژگی‌های ضبط استریو، حذف صدای باد و بهبود گفتار نیز وجود دارد.

Google Pixel Fold: قیمت، مشخصات، و موارد دیگر

Pixel Fold، اولین دستگاه تاشو گوگل در اینجا عرضه شده است، و در حالی که گوگل برای پیوستن به مسابقه تاشو دیر است، از محصولات تاشوی موجود از سایر OEM ها درس گرفته است. از یک کتاب تاشو با فرم فشرده مانند OPPO Find N ، برای اولین دستگاه خود، گوگل به جای مدل بلندتر مانند Samsung Galaxy Z Fold4 استفاده کرده است . مطالعه اخیر بینش مصرف کننده ما نشان داد که 28 درصد از کاربران تلفن هوشمند ایالات متحده احتمالاً یک گوشی تاشو را به عنوان خرید بعدی خود انتخاب می کنند، و منطقی است که اکثر OEM ها روی گوشی های تاشو به عنوان یک محرک درآمد مهم تمرکز کنند.

گوگل با قیمت 1799 دلار در دسترس است، یعنی همان Galaxy Z Fold4، گوگل این معامله را با یک پیشنهاد پیش از رزرو شیرین کرده است که در آن کاربران یک Pixel Watch رایگان به ارزش 349 دلار (Wi-Fi) یا 399 دلار (LTE) دریافت خواهند کرد.

گوگل ادعا می کند که باریک ترین گوشی هوشمند تاشو در بازار است و دارای رتبه IPX8 برای مقاومت در برابر آب و گرد و غبار است. از نظر مشخصات، Pixel Fold دارای صفحه نمایش 5.8 اینچی با پوشش FHD+ و صفحه نمایش داخلی تاشو 7.6 اینچی است. هر دو دارای پنل های OLED هستند و نرخ تازه سازی صفحه نمایش 120 هرتز را دارند. 12 گیگابایت رم LPDDR5 و 256 گیگابایت حافظه UFS 3.1، باتری 4821 میلی آمپر ساعتی با شارژ سریع سیمی و شارژ بی سیم وجود دارد.

در بخش عکاسی، گوشی هوشمند تاشو به دوربین‌های سه‌گانه پشتی مجهز شده است – سنسور اصلی 48 مگاپیکسلی، دوربین اولتراواید 10 مگاپیکسلی و سنسور 10 مگاپیکسلی با لنز تله فوتو که از زوم اپتیکال 5 برابر و زوم سوپر رزولوشن 20 برابر پشتیبانی می‌کند. صفحه نمایش قاب جلویی دارای یک دوربین سلفی 10 مگاپیکسلی است. همچنین یک دوربین 8 مگاپیکسلی پنجم در صفحه تاشو داخلی برای سلفی و تماس ویدیویی وجود دارد.

تبلت گوگل پیکسل: قیمت، مشخصات، و موارد دیگر

در نهایت، تبلت پیکسل گوگل که سال گذشته معرفی شد، به زودی برای خرید در دسترس خواهد بود. قیمت این دستگاه برای مدل 8 گیگابایت رم و 128 گیگابایت رم 499 دلار و برای مدل 256 گیگابایتی 599 دلار است. گوگل همچنین داک اسپیکر شارژ مغناطیسی را به صورت رایگان با تبلت همراه می کند.

تبلت پیکسل دارای صفحه نمایش LCD 10.95 اینچی WQXGA (2560×1600 پیکسل) با نسبت تصویر 16:10 است. همچنین از قلم استایلوس USI 2.0 پشتیبانی می کند. این تبلت دارای چهار بلندگو و سه میکروفون برای تماس و ضبط است. تبلت گوگل پیکسل دارای یک دوربین 8 مگاپیکسلی در جلو و یک دوربین 8 مگاپیکسلی در پشت است. این تبلت با باتری 27 وات ساعتی از شارژ سیمی 15 واتی پشتیبانی می کند.

این تبلت با استفاده از یک کانکتور پین Pogo به داک مغناطیسی متصل می شود، که سپس به عنوان یک دستگاه شارژ و یک بلندگوی 43.5 میلی متری اضافی با برد کامل عمل می کند. به این ترتیب، می تواند مانند Google Nest Hub به یک نمایشگر هوشمند یا یک بلندگوی هوشمند با نمایشگر تبدیل شود. همچنین یک ویژگی Chromecast داخلی در تبلت وجود دارد که به شما امکان می دهد موسیقی و ویدیو را مستقیماً از تلفن خود به رایانه لوحی پخش کنید و از یک تجربه صوتی فراگیر لذت ببرید.

نکات کلیدی:

• Google با هوش مصنوعی مولد همه کاره می شود تا تجربه کلی را در طیف محصولات و خدمات خود افزایش دهد. احتمالاً در حال حاضر به اندازه کافی برای خنثی کردن تهدید درک شده از سوی مایکروسافت انجام شده است.
• ویژگی هایی مانند نمای همه جانبه در Google Maps و Magic Editor در Google Photos افزوده های ارزشمندی به برنامه های محبوب هستند.
• راه‌اندازی Pixel Fold نشان‌دهنده جاه‌طلبی گوگل برای تصاحب سهم در بخش فوق‌العاده برتر و تثبیت روند ورود تدریجی کاربران اندروید به iOS است.
• تبلت پیکسل یک افزودنی هوشمندانه است که نشان دهنده علاقه مجدد گوگل به دستگاه های با صفحه نمایش بزرگ و حمایت از جاه طلبی این شرکت در خانه های هوشمند است. همچنین می تواند در توسعه سیستم عامل اندروید برای عوامل مختلف کمک کند.
• با Pixel 7a، گوگل به دنبال جذب کاربران بیشتری به این پلتفرم است و در عین حال قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری آن را به نمایش می گذارد. باز هم به تهدید اپل پاسخ می دهد که با آیفون SE و سری شماره های قدیمی تر خود، به عنوان مثال آیفون 11، کاربران را به iOS جذب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

استفاده شرکت‌های ژاپنی از هوش مصنوعی در بسته‌بندی کالا

ی اردیبهشت 24 , 1402
یک شرکت مواد غذایی در پایتخت توکیو نه تنها مجموعه‌ای از محصولات جدید را تولید می‌کند، بلکه بسته بندی مواد غذایی خود را نیز سالانه ارتقا می‌دهد. این شرکت اخیراً از هوش مصنوعی برای کمک به طراحان خود در کارشان استفاده کرده است. برنامه کاربردی هوش مصنوعی ترجیحات ۱۰ میلیون […]

شاید برای شما جالب باشد

دسترسی های سریع