شورای رقابت: اعتراض خودروسازان به قیمت‌ها مردود است

به گزارش خبرگزاری مهر، هیأت تجدید نظر شورای رقابت در تجدیدنظرخواهی اعتراض خودروسازان نسبت به مصوبه ۵۴۳ شورای رقابت، طی رأی ۱۲۷/۰۲/ ه ت خود اعلام کرد: در خصوص تجدید نظرخواهی شرکت‌های ایران خودرو، مدیران خودرو، آتی موتور، بهمن موتور نسبت به دستورالعمل تنظیم بازار خودروهای سواری نظر به اینکه اولاً؛ به لحاظ اقتصادی، شاخص تمرکز بازار خودرو نشانگر درجه قدرت انحصاری بالا در بازار خودرو است و محدویت‌های ناشی از اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و قانون ساماندهی صنعت خودرو و ممنوعیت ورود خودرو نیز بر انحصاری بودن این بازار افزوده است.

بنابراین در انحصاری بودن این بازار تردیدی وجود ندارد. ثانیاً؛ به رغم ادعای تجدیدنظرخواهان، تعیین شرایط برای متقاضی خرید خودرو، با توجه به قید عبارت «مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالاها و خدمات انحصاری» در بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) در حیطه صلاحیت شورای رقابت می‌باشد. ثالثاً؛ شورای رقابت راساً اقدام به تعیین قیمت ننموده بلکه بر اساس فرمول ارائه شده توسط کارگروه خودرو مبادرت به تصویب دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری کرده و استخراج قیمت بر اساس این فرمول را به سازمان حمایت به عنوان نهاد متولی تعیین قیمت ارجاع داده است.

شایان ذکر است هیأت تجدید نظر شورای رقابت در این رأی تبصره‌ای با مضمون “کسانی که دارای پلاک انتظامی فعال هستند و عمر خودرو موضوع پلاک مذکور بیش از ۵ سال باشد از ممنوعیت فوق مستثنی هستند” به بند ۴ ماده ۴ دستورالعمل ۵۴۳ شورای رقابت الحاق داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

سفری کوتاه به مشهد

ی خرداد 21 , 1402
راهنمای سفر به مشهد تقریباً همه چیز مشهد به نقش آن به عنوان مقدس ترین شهر ایران مربوط می شود. به‌عنوان مرکز استان خراسان، در تمام طول سال مشهد دمای خنکی دارد. مشهد تاریخ خود را با نام سناباد آغاز کرد، روستایی برای کاروان های تجاری که به سمت ترکمنستان […]
راهنمای سفر به مشهد

شاید برای شما جالب باشد

دسترسی های سریع